Powerball – hraj si, posiluj, pečuj o své zdraví
2.6.2006, Marek Numerato, článek
Koule o velikosti tenisového míčku vypadá na první pohled jako těleso z jiné planety. Dokáže probudit u milionů lidí pud soutěživosti, vypracuje vám perfektní svaly na rukou a pomáhá při komplikacích způsobených prací na počítači. O čem je řeč? O mechanickém přístroji powerball.
Od astronautů k tisícovkám fanoušků
Powerball byl vyroben americkou organizací NASA již v roce 1979. Původně měl sloužit účastníkům kosmických programů pro posilovací cviky v beztížném prostoru. Řada výhod této na první pohled záhadné koule vedla nakonec k uvedení přístroje na běžný trh. Powerball si vytvořil i své zapřísáhlé obdivovatele a fanoušky a lidé po celém světě dnes soupeří v překonání rekordů na tomto přístroji.
Powerball vám bude klást odpor
Co powerball vlastně dělá? Poté, co je uchopen do dlaně, reaguje na pohyby z vnějšího prostředí. Čím větší silou powerball stisknete, tím silnější odpor vydává a zvyšuje svoji rotaci. Vše je zapříčiněno mechanickým zařízením, gyroskopem, který se nachází uvnitř míčku. Gyroskop demonstruje fyzikální princip zachování momentu hybnosti. Jeho podstatu objevil již v roce 1817 Johann Bohnenberger. Prvním konstruktérem gyroskopu byl v roce 1852 Léon Foucault. Gyroskopická zařízení je možno sestrojovat i malých rozměrech a jejich využití sahá od medicíny až po konstrukci letadel.
Sevřít a čekat na „elektrický šok“
Existují dva způsoby, jak uvést powerball do činnosti. Míček se dá nastartovat s pomocí startovací šňůrky. Pokročilejší uživatelé startují powerball skluzem otevřené dlaně po jeho ploše. Poté, co je míček pevně sevřen v dlani, zvyšují se postupně plynulými pohyby rukou otáčky uvnitř umístěného rotoru. Člověk držící powerball v dlani při nejvyšších rotacích vypadá poněkud směšně – asi jako by byl zrovna zasažen elektrickým napětím - jak můžete vidět třeba na videu, kde je zachycen nový světový rekord v powerballu.
Svítí i počítá
Powerball se na trhu objevuje nejen v různých barevných úpravách, ale i v neonově osvětleném provedení, které míčku dodává charakter předmětu z jiné planety. Soutěživí nadšenci si oblíbili mutaci s počítadlem otáček. Popularita vyprovokovala řadu uživatelů k soupeření o zdolání rekordu. Poslední, vytvořený v dubnu, je v držení Řeka Akise Kritsinelise. Tento muž, který byl zároveň prvním pokořitelem mety 15 tisíc otáček za minutu, pokořil hranici 16.317 otáček. A při tak vysokých rychlostech klade odpor téměř dvacetikilogramového tělesa.
Co počítač s vaší rukou natropí, powerball napraví...
Velmi praktickým pomocníkem se může stát powerball pro ty, kdo tráví většinu své pracovní doby u počítače. Častý kontakt s počítačem způsobuje mnohdy zdravotní komplikace, ovšem některé z nich pomáhá powerball odstranit, jiným pomůže předejít. Zkušenosti s onemocněními jako je tzv. tenisový loket, syndrom myš-paže (neboli „myšitida“), syndrom karpálního tunelu nebo RSI (RSI, Repetition Strain Injury - postižení vyvolané drobnými opakovanými pohyby při práci s počítačem), způsobené pohyby rukou na klávesnici, jsou velmi nepříjemné. Powerball se v případě rehabilitace těchto onemocnění, respektive poranění horních končetin, stává alternativou obvykle používaných speciálních vířivek.
Inteligentní činka
Další skupinou, která dovednosti powerballu ocení, jsou hudebníci hrající na strunné nástroje a sportovci. Powerball si získal oblibu u provozovatelů různorodých sportovních disciplín. Míček je využíván jako doplňkový nástroj tréninku v odvětvích, kde výkon úzce závisí na síle, šikovnosti a možnostech prstů nebo kloubů. Údajně dopomohl již k překonání osmi sportovních světových rekordů.
Například britský golfista Karl Woodward vděčí tréninku s powerballem za vytvoření světového rekordu v nejdelším odpalu. Kromě golfu je míček využíván v cyklistice, motocrossu, alpinismu, ledním hokeji, tenisu, volejbalu, vodních sportech nebo baseballu. S pomocí speciálních cviků lze na powerballu procvičit prsty, zápěstí, předloktí, bicepsy, tricepsy i ramena. Proto bývá někdy nazýván „inteligentní činkou“.
Powerball, roller ball nebo wrist ball?
Cena powerballu se pohybuje kolem tisíce korun. Nápad inspiroval mnoho výrobců inteligentních hraček, takže v obchodech se dá sehnat například roller ball nebo wrist ball - o poznání levnější, avšak zároveň z méně kvalitního materiálu vyrobené napodobeniny. Při jejich užití je zapotřebí počítat s vynaložením značné námahy. Přístroj proto není vhodný pro děti a pro osoby se slabým srdcem.
Powerball a na podobném principu založená zařízení jsou ideálním pomocníkem pro ty, kteří:
- chtějí zkusit nové metody v posilování
- mají zdravotní potíže způsobené prací u počítače
- se věnují sportu, kde hraje důležitou roli hybnost a obratnost horních končetin
- chtějí soupeřit se svými přáteli v překonávání rekordů
- jsou milovníky moderních „hračiček“