Powerjóga - 1. díl - úvod
11.10.2006, Václav Krejčík, článek
Myslím si, že je daleko snazší přistoupit k duši přes tělo, přes fyzickou zátěž, říká autor tohoto článku, Václav Krejčík. Pro ty, kteří vyrostli ve fitnessech, je synonymem cvičení potřeba "dát tělu zabrat" a druhý den cítit příjemnou fyzickou únavu. Proto jde powerjóga ve svých cvicích v prvé řadě přes fyzickou stránku těla.
Na každého z nás přijde čas od času chvíle, kdy se cítíme vyčerpaní a už nemáme sílu jít dál. Jsou to chvíle, které jsou nepříjemné a pro náš organismus stresující. Každý z nás zná ten pocit, kdy ráno sotva vstává, bolí ho celé tělo, především záda. Celý den sedíme u počítače, řídíme auto, jsme v zaměstnání.
Hrbíme se, jedno rameno máme níž a druhé výš, bolest v zádech cítíme hned po probuzení. I to jsou symptomy současné doby, pro niž je příznačná touha zvládnout všeho co nejvíce a v co největší rychlosti. Neměli bychom u toho ovšem zapomínat na jednu důležitou věc: všeho můžeme dosáhnout, všeho můžeme mít dostatek, ale potřebujeme být zdraví a v pohodě. Jen tak totiž můžeme dosahovat svých cílů a plnit svá předsevzetí.
Hrbíme se, jedno rameno máme níž a druhé výš, bolest v zádech cítíme hned po probuzení. I to jsou symptomy současné doby, pro niž je příznačná touha zvládnout všeho co nejvíce a v co největší rychlosti. Neměli bychom u toho ovšem zapomínat na jednu důležitou věc: všeho můžeme dosáhnout, všeho můžeme mít dostatek, ale potřebujeme být zdraví a v pohodě. Jen tak totiž můžeme dosahovat svých cílů a plnit svá předsevzetí.
"Hodně zdraví!" je často používaná fráze, kterou používáme, aniž bychom si uvědomovali její obsah. Byli jste někdy nemocní? Byli jste kvůli nemoci omezeni a nemohli jste dělat to, co jste chtěli?
Sám ze své zkušenosti vím, že je to to nejhorší, co člověka může potkat. Člověk se cítí bezradně, je deprimován. Abychom takovýmto stavům předešli, musíme o své zdraví pečovat. Proto je dobré stanovit si priority a vybrat si cestu, na které dokážeme o své tělo a duši pečovat.
Je jóga nuda?
Cvičení je jedním ze základních prostředků jak udržovat svoji fyzickou a psychickou kondici v harmonii. Cvičební styl, který může eliminovat všechny zmíněné neduhy, a chová se k tělu velice šetrně, se jmenuje powerjóga. Powerjóga se usadila a lidi si ji začali zkoušet. Proč zkoušet? Mnoho lidí přistupuje ke slovu jóga s velkým despektem. Říká se, že jóga je nuda, jen dýchání a sezení. To mnoho lidí neuspokojuje.
Osobně si myslím si, že klasická jóga je ozdravující prostředek pro tělo a duši. Jedná se o duchovní cestu. To ale mnoho lidi nedokáže napoprvé přijmout. Co je pro mnoho materialisticky založených lidí duše? Pojem, slovo, něco abstraktního. Pro mnoho lidí je nepředstavitelné přijít cvičit jógu a pracovat s dechem, umět se uvolnit a relaxovat, najít v sobě klid a pohodu, zastavit se.
K duši přes tělo
Myslím si, že je daleko snazší přistoupit k duši přes tělo. Přes fyzickou zátěž. Pro značnou většinu lidí je veškerým cílem cvičení propocené tričko neboli zatížení svalů. Pro ty, kteří vyrostli ve fitnessech, je synonymem cvičení potřeba "dát tělu zabrat" a druhý den cítit příjemnou fyzickou únavu. Bez takovýchto pocitů sportovní aktivitu zavrhnou a znovu už nepřijdou. Vzhledem k ovlivnění těmito aspekty přistupuje powerjóga ve svých cvicích v prvé řadě přes fyzickou stránku.
Powerjóga je cvičební styl. Nechává každému prostor vytvořit si svůj názor a svoji cestu, kterou se chce vydat. Psychická pohoda, klid a relaxace jsou až na druhém místě, ale jsou stejně důležité a přichází v závislosti na souměrném fyzickém zatížení celého těla. Powerjóga si půjčila pozice z jógy, upravila je do systému síly za použití dalších pozic a pravidel z rehabilitace a strečinku. Jedná se o systematické pěstování tělesné schránky a potažmo i psychické kondice.
Posílení a protažení celého těla
Buďte si tedy jisti, že v případě powerjógy se jedná o cvičení - o posílení a protažení svalstva celého těla. To zřejmě budete cítit ihned. Současně s tím však přichází i něco jiného, a sice pocit uvolnění a relaxace. Jedno se nebude dít bez druhého. Souměrně během celé hodiny posilujete a protahujete všechny svaly, a to i ty, o kterých ani nevíte, že je máte. Jsou to právě svaly tvořící základ všech našich pohybů – svaly dna pánevního, svaly břicha, svaly zad a těch malých svalíků uložených uvnitř těla. Jde o vnitřní svalový stabilizační systém, tedy svaly, které tělo podpírají a drží zevnitř. Nevidíme je, ale jsou velice důležité.
Představte si, že stavíte dům. Potřebujete vykopat základy a postavit dům na základech. Stejným způsobem přistupte k tělu. Musí být trénováno od základu (centrum těla) až po povrch těla (svaly které vidíte, na které si můžete sáhnout). Základním předpokladem pro správné cvičení bude váš dech, na který je nutno upnout pozornost. Tím vyčistíte své tělo a pozorností projasníte svoji mysl, zklidníte ji a ustálíte.
Postupem času zjistíte, že máte sílu, že jste více ohební a pružní, že se vám lépe dýchá, vše zvládáte s klidem. Prostě cítíte se fit a v pohodě. To je hlavním cílem cvičení zvaného powerjóga. Být v pohodě a v klidu a přitom mít vytrénované a štíhlé tělo.
V dalších dílech si představíme dýchání, vyzkoušíme různé relaxační pozice pro získání energie a upozorníme na základní pravidla cvičení powerjógy.
Foto: http://www.bmsa.cz/