Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Příprava na léto - zásobte se přírodním betakarotenem

7.8.2009, M Chylková, článek
Blíží se doba dovolených, opalování, koupání a samozřejmě nadměrného vystavování se nebezpečnému UV záření. Známý betakaroten, který nás před nežádoucími vlivy slunečního záření chrání, můžeme užívat v podobě kapslí. Ale pokud dáváme přednost přírodním zdrojům, potravin bohatých na provitamín A je dostatek.

Seznámení s karoteny a karotenoidy v naší potravě


Karoteny jsou fotosyntetická barviva rozpustná v tucích. Vyskytují se převážně v čerstvé zelenině, ovoci a některých bylinkách. Nejlépe je podáváme s malým množstvím extra panenského olivového oleje, abychom jejich účinky rozvinuly. Mezi potraviny bohaté na karoteny všeobecně patří zelí, dýně, tykev, karotka, špenát, rajčata, meloun, hlávkový salát, avokádo, ale i meruňky, broskve nebo hrách.

Jen deset procent v přírodě se vyskytujících se karotenoidů však mohou být v organismu přeměněny na vitamín A. Mezi karotenoidy s provitamínem A aktivitou patří betakaroten (nejvýznamnější), cryptoxanthin, alfakaroten a gammakaroten.


Co dokáže betakaroten


Betakaroten je zdrojem pro tvorbu vitamínu A. Je znám svou funkcí chránit před solární dermatitidou. Alergii na slunce většinou poznáme podle zarudnutí pokožky, svědění a tvorby vodnatých puchýřků. Užíváním betakarotenu navíc podpoříme zhnědnutí pokožky a vytvoříme alespoň minimální ochranu před nebezpečím rakoviny kůže. Kromě vyzdvihované ochrany před slunečním zářením je betakaroten schopen ochránit naši kůži před vysoušením, má vliv na správnou funkci našich sliznic, udržuje zdravé kosti, nehty, pleť i vlasy. Provitamín A je výborným antioxidantem a díky jeho konzumaci se můžeme vyvarovat vzniku stařeckých skvrn. Navíc má pozitivní vliv na náš zrak a působí léčivě při očních potížích.


Betakaroten v přírodní podobě


V lékárnách, drogeriích a obchodech se suplementy potravy se setkáme se spoustou betakarotenových kapslí o různé gramáži, někdy ve spojení se zinkem. Samozřejmě takto tělu můžeme denně dodat potřebné množství provitamínu A, často ve spojení s řasou chlorella a spirulina. Běžně se užívá pilulka až dvě během jídla. Pokud však nejsme příznivci vitamínů ve formě tablet, zaměříme se na naši potravu a příjem vitamínů v přírodní formě. Sáhneme tak ze zeleniny po karotce, dýni, rajčatech, paprice, červené řepě, špenátu, tykvi a listové zelenině. Z ovoce si dopřejeme čerstvé meruňky, meloun, mango, třešně a veškeré žluté ovoce. Zásobou provitamínu A si můžeme být jisti i při konzumaci petrželové natě a řeřichy. Betakaroten nalezneme i v hovězích játrech, mléčných výrobcích, vejcích a rybím tuku.

Betakaroten chrání proti působení volných radikálů, podporuje imunitu a brání vzniku rakoviny, proto je při nedostatku zejména tato oblast ohrožena. Na jeho konzumaci by si ale měly dávat pozor těhotné ženy a také lidé se sníženou funkcí štítné žlázy.


Rychlejší odbourávání betakarotenu


Při potřebě dodávat betakaroten ve zvýšeném množství je třeba zohlednit i prostředí, ve kterém se běžně vyskytujeme. Při častém vysedávání u televize, při práci s počítačem nebo frekventovaném výskytu v místnostech se zářivkami dochází k rychlejšímu „spalování“ provitamínu A. Stejně tak při užívání hormonální antikoncepce.


Hrozí předávkování betakarotenem?


Přirozeným důsledkem konzumace potravin s větším množstvím betakarotenu je dožluta až oranžova zabarvená stolice. Ovšem nadměrná konzumace se může projevit i na zabarvené kůži, šupinatění kůže, poruchách zraku, vyrážkách, místy na nepříjemných průjmech, nevolnosti až zvracení, u žen se objevuje nepravidelná menstruace. Proto bychom měli dodržet doporučovanou denní dávku šest až patnáct miligramů denně pro dospělé a vyvarovat se tak toxickým příznakům, které vznikají po požití až pětinásobného doporučovaného množství.


Dopřejme si potraviny s betakarotenem


Meruňky
Meruňky jsou prospěšné díky obsahu vitamínu C, E, B6, niacinu, železa, draslíku a kyseliny listové. Jsou zdrojem betakarotenu v čerstvé i sušené podobě. Sto gramů sklizených meruněk dodá přes dvatisíce jednotek provitamínu A. Důkladné omývání ovoce před konzumací by mělo být samozřejmostí, ale u meruněk si na tuto zvyklost musíme dávat pozor i při koupi sušených plodů. Aby si i po sušení zachovaly meruňky pěknou oranžovou barvu, proházejí procesem síření, což je pro organismus nebezpečné. Sířené sušené meruňky proto vždy před uzobáváním propláchneme horkou vodou, osušíme ubrouskem nebo je necháme volně okapat. Koncentrace oxidu siřičitého se tak výrazně sníží. Oproti tomu nesířené plody bývají „méně pohledné“, přirozeně zhnědnou, a setkáme se s nimi spíše v bio kvalitě.

Mango
Středně velký plod manga dokáže dodat tělu kromě vitamínu C, draslíku i dostatek betakarotenu na celý den. Měkká zralá dužina je mírně kyselá, přestože obsahuje až patnáct procent ovocného cukru, ale je snadno stravitelná a obsahuje dost vlákniny. Doporučuje se konzumovat jak při potížích s obranyschopností organismu, tak při potížích s ledvinami. Navíc je mango ovocem podporující naši krásu. Spojení obsahu manganu, mědi a důležitého betakarotenu je zárukou správné pigmentace naší pokožky. Zinek kůži dodá pleti mladší vzhled a podpoří hojení jizviček. Mango bývá často součástí krémů a pleťových masek, právě pro své regenerující a vyhlazující účinky.

Vodní meloun
Meloun je zeleninou patřící do čeledi tykvovitých. Díky devadesátiprocentnímu podílu vody je vyhledávaným plodem hlavně v létě, stává se tak součástí ovocných i zeleninových salátů, doplňuje nejrůznější drinky a chuťovky i v kombinaci se sýrem či ořechovými jádry. Meloun je v horkých dnech ideální svačinkou nejen díky obsahu vody, ale i vitamínů, antioxidantů a stopových prvků. Je až k neuvěření, kolik se jich do růžové dužiny vejde. Stimuluje nás tak na poli fyzickém i psychickém, dokáže být skvělým pomocníkem při hubnutí. Konzumací melounu podpoříme zdraví na všech úrovních. Obsah betakarotenu je ve slunných dnech plusem navíc.

Dýně
Věděli jste, že dýně patří mezi nejvýznamnější zeleninu s protirakovinným účinkem? Ač je to zvláštní, tento nenápadný a stále opomíjený plod je nutričně nabitý, za vyzdvižení stojí právě provitamín A, z minerálů pak draslík a vápník. Naopak díky nízkému obsahu sodíku a minimu tuku se stává zeleninou vhodnou při onemocněních srdce. Pravidelnou konzumací dýně si zajistíme pravidelné vyprazdňování bez podráždění střev a nutnosti užívání projímadel. Navíc má dýně diuretické účinky, podporuje tvorbu moči a vylučování škodlivých látek z těla.

Rajčata
Známá protirakovinná zelenina z rodu lilkovitých pomáhá odvodňovat organismus, působí proti nadýmání a díky vláknině stejně jako dýně podporuje funkci střev. Pojídáním rajčat rychle zaženeme hlad, tělu dodáme lykopen s antikarcinogenním účinkem a samozřejmě zásobíme organismus betakarotenem a dalšími vitamíny.

Betakaroten nejen ve stravě
Pokud se postaráme o vnitřní zásobu provitamínu A, máme dobrý základ. Pro ještě lepší pocit a vylepšenou barvu pokožky, kterou slunci v létě záměrně vystavujeme, se vyplatí pořídit si s betakarotenem i kosmetické produkty. Vyměnit denní pleťový krém, tělové mléko i sprchový gel za druhy přímo určené pro slunné dny.

Titulní foto: dreamstime.com