Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Připravte svou pokožku na horké slunce v soláriu

11.5.2006, Simona Polcarová, článek
Dopřejte vaší kůži zaslouženou léčebnou kůru solária. Stejně jako slunění venku vyžaduje i opalování v soláriu svou speciální kosmetiku. Protože i zde platí pravidlo: "Všeho moc škodí."

I paprsky ze solária léčí


Slunce nám dává pocit svěžesti a celkově zlepšuje náš zdravotní stav. Dokáže dobře nastartovat lidský obranný systém proti infekcím a jeho UV záření se stává nejdůležitějším zdrojem vitamínu D. V době, kdy pociťujeme nedostatek světla, zvláště v zimních měsících, ale i v období „aprílového“ počasí, trpíme často poruchami spánku, ztrátou energie, a občas dokonce i depresemi. A pokud se zrovna sluníčko schovává za mraky, podobně blahodárnou službu jako jeho paprsky nám může prokázat právě solárium. Když si dopřejete jeho návštěvu jednou až dvakrát týdně na rozumnou dobu, dobijete si baterky, a třeba se i zbavíte stresu. Už jenom tím, že si na deset patnáct minut lehnete a nemusíte nic dělat, jen se spokojeně prohřívat, dosáhnete uvolněného pocitu.


Solárium je zdravější než horské sluníčko


Slunění považovaly za léčebný proces už naše babičky a využívaly tzv. biolampu - horské sluníčko. Solárium je ve srovnání s ním však mnohem zdravější, protože je z něj vyeliminováno UV-C záření, které lidskému organismu škodí. Navíc vaše pokožka nebude růžová, ale přirozeně hnědá. První střípky opálení tak nasbíráte ještě před příchodem horkého léta. „Doporučuje se asi padesát opalovacích kůr ročně,“ přibližuje optimální normu pro čas strávený v soláriu provozovatel Art Solár Jiří Polz. „Počet minut je individuální, záleží na typu pokožky a trubicích v soláriu,“ dodává.


Začínáme se soláriem


Pokud se sluněním začínáte, optimální čas první návštěvy se pohybuje kolem pěti minut. Některé trubice však startují pomaleji, a tak začnou účinkovat později. Tím se doba, kterou se skutečně vystavujete paprskům, o něco zkrátí. Proto byste vždy při návštěvě solária měli konzultovat s personálem, jaké přístroje používají a jaká je optimální doba prvního slunění. Měli byste si vyzkoušet po dobu čtrnácti dnů, jak solárium na vaši pokožku působí a teprve postupně podle uvážení dávky zvyšovat. „Někdo se za čtrnáct dní neopálí, jak by chtěl, někomu postupně pokožka krásně zhnědne a zjistí, že nemusí pokračovat v pravidelném cyklu, ale stačí jen opálení udržovat,“ radí Polz.


Jak dávkovat porce paprsků


Pokud se chcete v soláriu především opálit, někteří provozovatelé stále sázejí na princip pyramidy, což znamená, že postupně zvyšujete dávky a uprostřed cyklu je naopak budete snižovat. V tomto případě platí pravidlo třikrát tři. Třikrát absolvujete opalování po pěti až deseti minutách, později se dostanete na patnáct a dvacet minut. Sérii zakončujete odečítáním minut opět v trojici. Ne každý však vnímá dvacetiminutový pobyt v soláriu jako příjemný, a proto bohatě stačí, když si dvakrát po sobě dopřejete sérii patnácti minut a poté snížíte dávku hned na deset. Důležité je, abyste mezi jednotlivými sériemi dělali dvou- až třídenní pauzu.

Rozhodně byste také měli nechat pokožku odpočinout po vůbec prvním opalování či při zvýšení dávky a návštěvu zopakovat až za den dva, kdy poznáte, zda na vás solárium působí příznivě. Jiří Polz místo klasické pyramidy doporučuje čtrnáctidenní „testovací“ cyklus po pěti minutách, kdy sami zjistíte, jak na vás paprsky reagují. Po první návštěvě následuje pauza, poté už si ordinujete slunce klidně obden. Za čtrnáct dní, pokud se nevyskytnou potíže, sami uznáte, zda snesete i více minut.


Horizontální či vertikální a standard nebo turbo?


V turbo soláriích se vystavujete dvojnásobnému záření, což znamená, že dobu slunění byste měli zkrátit o polovinu. Rozhodně byste však s tak vysokou intenzitou záření neměli začínat. Spíše „chyťte bronz“ v soláriu se standardními trubicemi, a pak teprve uvidíte, zda chcete svou pokožku „přikrmit“.

Důležité je také vědět, že i v horizontálním soláriu se opálíte ze všech stran a výborně si v něm pohovíte, zatímco ve vertikálním musíte stát. Možná máte pocit intenzivnějšího opálení, ale zase ho vykoupíte nepohodlím a dokonce riskujete, že se vám z horka zatočí hlava. Mnohá solární studia už dokonce mají anatomicky tvarovaná horizontální lehátka, čímž se vyhnete případným neopáleným flíčkům. Ve spodní části přístroje se zároveň nacházejí slabší zářivky, proto při styku pokožky s plochou nehrozí spálení.


Bojíte se uzavřeného prostoru a horka?


Obavy, zda se nebudete v soláriu cítit jako „v rakvi“, určitě rozptýlí skutečnost, že se přístroj nikdy neuzavírá úplně celý, ale zůstávají vám volné průduchy. Stroj má uvnitř rovněž ventilátory a často v kabince slouží k vašemu osvěžení i větrák, jenž příjemně vyvažuje pocit horka. Ve studiích běžně dostanete sluchátka nebo repro bedýnky a můžete při slunění poslouchat hudbu, která je vám příjemná.


Ochranné opalovací pomůcky


Stejně jako slunění venku vyžaduje i opalování v soláriu speciální kosmetiku před i po opalování. Mléka, krémy a oleje šetří vaši pokožku a zároveň obsahují beta karoten, aby byl účinek z opálení co nejintenzivnější. Vybrat si můžete z přípravků pro mastnou i suchou pleť v několika řadách. Mléka, oleje i gely dodává například česká firma Oranjito (řady Max.effect, Level či Marijuana – ceny se pohybují kolem 300 Kč), ze zahraničí jsou na našem trhu dostupné značky Tannymaxx či Australian Gold v cenových relacích od 400 Kč. V soláriu byste si měli chránit i oči speciálními brýlemi. Buď si je můžete v provozovnách zapůjčit nebo přímo zakoupit. A poslední a snad zbytečné upozornění – v soláriích máte vždy k dispozici vlastní kabinku, kde vaši intimitu nikdo neruší, tudíž se opalujete zcela bez šatů. Plavky a deku na opalování v soláriu opravdu nepotřebujete!