Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Půst – účinná očista organismu

21.8.2009, Simona Grygárková, článek
Žádný lék nemá tak velkou schopnost očistit organismus a ochránit ho před toxemií jako půst. Hladovění je nejradikálnější a nejrychlejší způsob, jak detoxikovat celý organismus i překonat nejrůznější onemocnění. Držet krátkodobý půst je mnohem efektivnější, než dlouhodobě nejíst.
Spousta lidí si pod pojmem půst představuje vynechání „pár obědů“, ale o tom to vůbec není. Smyslem půstu je dokonale poznat své tělo i duši. Je to vědomá pauza s cílem nahlédnutí do svého nitra. Mnoho lidí si po tomto zážitku úplně změní uspořádání svého života. Při hladovění se totiž nepročišťuje pouze organismus, ale také mysl se zbavuje přebytečné zátěže. Kdo se postí, úplně se zpomalí a najednou vidí svůj život, jenž se kolem něho předtím řítil obrovskou rychlostí.


Historie hladovění


Půst jako lék předepisovali již před tisíciletími v Egyptě, Římě, Řecku, Indii a Číně. Již Hippokrates doporučoval půst pro udržení pevného zdraví. Léčil s ním i akutní případy. Plutarchos například tvrdil: „Místo léku hladověj den či dva“. Průkopníkem této oblasti byl Dr. Edvar Rocker, který z hladovění vytvořil novou vědeckou disciplinu. Dr. Heindrich Tanker dvakrát hladověl čtyřicet dní, aby všem dokázal, že člověk může lehce vydržet dlouho bez jídla, aniž by došlo k poškození organismu. Dr. Hellmut Lutzner o něm zase mluví jako o operaci bez skalpelu. Přispělo k tomu i pozorování zvířat, které jsou řízené pouze instinktem a hladu využívají jako léčebného prostředku. Když onemocní, automaticky přestávají na nějakou dobu žrát.


Jak působí hlad na organismus?


Podle zákonů přírody se tělo zbavuje nejdříve nepotřebných částic. Při půstu probíhají procesy očisty mnohem rychleji a životní síla, kterou obyčejně věnujeme na strávení potravy, pomáhá vylučovat z těla nežádoucí tkáně a toxiny. Při hladovění denně spálíme v průměru asi půl kilogramu tkání, tuků, hlenů, slizu i nádorů. A ušetříme zhruba třicet procent energie. Ta se potom může projevit až euforickými pocity štěstí a totálně jasnou myslí. Spánek po dobu půstu nebývá hluboký, ale tělo si při něm mnohem více odpočine.


Já a půst


Spoustu let se zabývám alternativní medicínou, ke které půsty neodmyslitelně patří. Bylo tedy i pro mě velmi důležité zažít si hladovění na vlastní kůži. Začínala jsem pozvolna. Prvně jsem si zkusila vydržet celý den pouze o zeleninových šťávách, jakmile jsem to zvládla, prodloužila jsem si tento interval až na tři dny. A potom přišel den P, kdy jsem pouze pila destilovanou vodu. Ze začátku jsem měla obrovskou chuť na sladké, později alespoň na kousek chleba, nicméně zvládla jsem to. V dnešní době již vydržím úplně bez problému hladovět pět dní. Sestavila jsem si svůj vlastní půstový kalendář. Ve kterém mám každý měsíc vyznačený úplněk, kdy držím celodenní půst. Na jaře a na podzim si provádím důkladnou očistu organismu, tedy pětidenní hladovku. Musím říci, že se po tomto procesu vždy cítím úplně skvěle.


Zásady půstu


  • dva dny před zahájením úplného půstu konzumujeme pouze syrovou zeleninu či ovoce
  • vždy začínejte pouze s jednodenním půstem, jakmile jej překonáte, přidejte si den navíc
  • v průběhu půstu bychom měli denně vypít tři litry destilované vody z lékárny
  • při hladovění se snažíme nevykonávat fyzicky náročnou práci
  • překonat počáteční obtíže nám pomohou krátké procházky do přírody, relaxace, četba či poslouchání příjemné hudby
  • jestliže držíte hladovku zároveň s někým blízkým, je to obrovská pomoc – neuvěřitelně to sbližuje
  • po skončení půstu je nutné pomalu přecházet na normální stravu. Velmi vhodná jsou lehká zeleninová jídla, pokrmy z rýže, ovesných vloček, jáhel či pohanky.

Člověk, který se rozhodne například kvůli své nemoci hladovět déle než sedm dní, by měl být vždy pod dohledem lékaře.

V životě se za vše musí zaplatit, nikdy nedostaneme nic zadarmo, což je jeden ze zákonů přírody. Bez rozhodnutí a silné vůle nemůžeme čekat žádné výsledky. Abychom dosáhli všeho, co si vytýčíme, musíme nasadit obrovskou vůli. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že jakmile člověk překoná sám sebe, cítí se úžasně.

Titulní foto: Martinmark