Relaxace na Slovensku: lázně Sliač
5.9.2008, Adriana Dosedělová, článek
Zde léčili své zlomené srdce Chruščev i Božena Němcová. Slovensko se pyšní unikátními lázněmi, které patří mezi pouhé 4 lázně z celého světa, jež se mohou chlubit velmi účinnou izotermickou (stále stejně teplou) vodou s bohatým obsahem kysličníku uhličitého.
Víte, které slovenské město je nejmladší?
Jedno z nejmladších slovenských měst, vzniklo sloučením dvou obcí Hájníky a Rybáre v roce 1959 a získalo tak nové pojmenování, a to Sliač. Sliač se rozkládá na levém břehu Hronu a západním svahu Slovenského Rudohoří, v nadmořské výšce 373 metry, pět kilometrů od Zvolena a osmnáct kilometrů od Bánské Bystrice. Tyto lázně se specializují na onemocnění srdce a cév a krom dospělých zde léčí i pacienty od třinácti let.
Slunce mezi horami
Podnebí je zde optimální díky lesnaté krajině a okolním horám (Slovenské Rudohoří, Kremnické a Šťiavnické vrchy a západní část Nízkých Tater). Přímo lázeňský areál obklopuje rozsáhlý šedesátihektarový lesopark. Lázně tím pádem leží bokem od městského ruchu, což je ideální pro indikace, na něž se koupele specializují. Podnebí je zde teplé a suché, s průměrnými ročními srážkami 757 milimetrů a téměř dvěma tisíci slunečními hodinami za rok.
Unikátní léčebné zdroje
Zdejší prameny jsou známé již více než sedm set let. Dnes známe pět místních pramenů, nejvýznamnější z nich je Kúpelný pramen, který také využívají na léčebné procedury. Voda je síranovo – hydrouhličitanová, vápenato – hořčíková, železitá, hypotonická termální minerálka s vydatností toku 5,8 litru za sekundu. Jeho léčivost je silně podmíněna vysokým obsahem kysličníku uhličitého. Její Teplota je třicet tři stupně Celsia. Pramen se využívá bezprostředně na léčebné účely bez umělého zásahu a právě tento pramen dělá Sliač světově významnými.
Další čtyři prameny jsou spíše sádrové, zemité, železnaté, uhličité a studené. Využívají se k pitným kúrám.
Pramen Bystrica se původně jmenoval Dorothea podle manželky Josefa Habsburského. Má teplotu dvacet tři stupňů a působí blahodárně na žaludek.
Adam nepramení, je to totiž ve skutečnosti vřídlo, které eruptuje v pravidelných intervalech. Je vynikající na střevní katary a má stejnou teplotu jako pramen Bystrica.
Lenkey, čtvrtý pramen z pěti Slaičských pramenů, má teplotu dvaadvacet stupňů a je ideálním lékem proti nechutenství, snížené tvorbě žaludeční kyseliny a při snížené tvorbě žlučníkových a pankreatických enzymů. Zajímavost: oblast, kde pramen vytéká, bylo nutno nejprve upravit, jelikož zde docházelo k velkému náhlému úhynu ptáků a zvířat, a to proto, že pramenil v uzavřeném prostoru malé jeskyně, kde docházelo k vysokému koncentrování kysličníku uhličitého.
Poslední z místních pramenů je Štefánek, který je nejvíc studený, má pouze dvanáct stupňů. Obsahuje velmi mnoho oxidu uhličitého a aktivní železo, které podporuje trávení a bojuje proti chudokrevnosti. Mezi klienty je velice oblíbený pro svou chuť. Je slabě mineralizovaný, hypotonický, slabě kyselý, uhličitý, vápenatý, hydrogenouhličitanový, železitý s vysokým obsahem kyseliny metakřemičité.
Historie lázní, jen tak letem světem
Ve zdejší oblasti existovaly lázně již od šestnáctého století a patřily mezi nejvyhledávanější v celém Uhersku. Navštěvovali je politici, osobnosti hospodářského i kulturního života tehdejší doby (Božena Němcová, Tomáš Garrigue Masaryk, Chruščov nebo i kambodžský princ Norodom Sinanuk). Ve Sliači si můžete vybrat z několika druhů pobytů, jako je léčebný, víkendový, antistresový, krátkodobý nebo ekonomy, který je určen pro méně náročnou klientelu a dále pak rekondiční a ambulantní programy.
Lázeňské dýchánky
Kromě široké palety rozličných procedur si můžete odpočinout v solné jeskyni, a pokud toužíte po nějaké větší aktivitě, zkuste volejbal, termální koupaliště, bazén, fitness, tenis, turistiku po zdejších vyznačených stezkách, houbaření, cyklistiku, rybolov. Přes zimu nazujte běžky, či lyže, a pokud vám ani to nestačí, zkuste sportovní střelbu, jízdu na koni, anebo si můžete zaplatit vyhlídkový let.
Přímo v lázeňském areálu se pořádají různá folklórní vystoupení, Sliačské kulturní léto, koncerty symfonického orchestru. Konají se zde hudební zábavné programy a také máte možnost zajet si za zábavou i kulturou či sportovním vyžitím do nedalekého Zvolena nebo Bánské Bystrice.
Tipy na výlety
Zvolen je nedaleké okresní město s dalekosáhlou historií a městskými privilegii od roku 1944. Jeho dominantou je královský zámek ze čtrnáctého století ( šimněte si Královské síně se zajímavým kazetovým stropem). Pustý hrad ze třináctého století se tyčí nad Zvolenským vlakovým nádražím a je zajímavý svými archeologickými nálezy.
Borová hora je malé arboretum Technické univerzity Zvolen a leží mezi Zvolenem a Sliačem.
Bánská Bystrica je další metropole, která si zaslouží vaši návštěvu a pokochání se jejím historickým jádrem.
Harmanec je velmi turisty velmi oblíbená jeskyně, veřejnosti je zpřístupněno sedm set dvacet metrů chodeb.
Hronsek je malá obec nacházející se nedaleko Slizce, která je známá svým unikátním celodřevěným kostelem z roku 1715, vystavěný ve skandinávském stylu (tedy do tvaru kříže) a bez použití jediného hřebíku.
Bánská Štiavnica je známé starobylé hornické město s celoevropským významem. První doly zde vznikly již v roce 1938 a první hornická škola v Evropě se zde otevřela v roce 1735. První Hornická akademie na světě pak vznikla roku 1762. Dnes je zde památková rezervace, významné hornické muzeum a nalezneme ji i na listině světového kulturního dědictví UNESCO. Krom hornických památek je zde k vidění i Městský hrad (neboli Starý zámek) a Nový zámek, jezera, a poblíž Štiavnice i klášter Antol.
Kremnica je středověké královské město proslulé krom hornické historie i mincovnictvím. Král Robert z Anjou založil v roce 1328 vůbec první mincovnu na světě, která je v nepřetržitém provozu od svého založení do dneška. Kremnickou dominantou je Městský hrad s komplexem opevnění, dále pak starobylá radnice, kostel a Muzeum mincí a medailí.
Doprava
Autobusem nebo vlakem se do lázní dostanete přímo ze Zvolena a odtud městkou linkou. Co se týče letecké dopravy, tak dolet buď do Košic nebo Bratislavy a odtud pak do Zvolena a dále do Slizce autobusem či vlakem. Pokud jde o Mezinárodní letiště Sliač, má pravidelné lety mezi Prahou a Sliačí.
Cesta autem ze směru Bratislava: Bratislava – Žarnovica – Zvolen – Sliač. Ze směru Trenčín: Trenčín – Prievidza – Tiár nad Hronom – Sliač. Cestování od Čadce: Čadca – Žilina – Martin – Bánská Bystrica – Sliač.
Titulní foto: data.turistik.cz