Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Smetánka lékařská

13.6.2006, Kateřina Samuelová, článek
S plevelnou pampeliškou se setkáváme v marném boji na našich zahrádkách. Zkuste tentokrát využít jejích léčivých účinků při zlobícím žlučníku či játrech.

Charakteristika


Smetanka lékařská neboli pampeliška, latinským názvem Taraxacum officinale, je vytrvalá bylina dorůstající výšky až čtyřiceti centimetrů. Vyskytuje se na loukách, polích, zahradách – zkrátka snad všude :-)



Rostlinka má jednoduchý nebo větvený kořen, který dobře znají zahrádkáři, jelikož je velice zapeklitě ukotven v zemi. Její listy jsou podlouhlé a nepravidelné. Květy jsou sytě žluté se složenými jazykovitými úbory. Plodem jsou šedé až černohnědé nažky – to je to chmýří, do kterého se tak dobře fouká…. Jak je známo, po poranění vnější vrstvy pampelišky začne vytékat bílá tekutina zvaná latex.


Účinky


Pampeliška obsahuje barviva - karotenoidy, které se váží na vyšší mastné kyseliny, dále pak třísloviny nebo hořčinu. Další zajímavé složky jsou například kaučuk nebo pryskyřice.

Čerstvé mladé listy lze použít jako jarní salát bohatý na vitamín C. Její lístky podporují látkovou výměnu, trávení a snižují krevní tlak.


Použití


Pampeliška se využívá v lidovém léčitelství jako prostředek proti jaterním chorobám. Pomáhá při zánětech žlučníku a střev, proti ledvinovým i žlučníkovým kamenům, nechutenství a někdy dokonce i jako podpůrný, doplňující prostředek proti cukrovce.



TIP: Pokud máte problémy s játry, doporučujeme vám si udělat odvar z pampelišek, které povaříte asi tři minuty. Pijte jej ráno a večer.

TIP: Trápí – li vás žlučník, nasbírejte si květy pampelišky, usušte je a smíchejte s dvakrát větším množstvím reveně neboli rebarbory. Lžíci této směsi se přidejte do ¼ litru vody a vše vařte deset minut. Pijte dvakrát denně.

Obrovské využití má tato rostlinka i v kuchyni. Z pampeliškových listů se vyrábějí různé saláty a kořeny se dají zpracovat podobně jako chřest.



TIP: Připravte si pampeliškový salát. Smíchejte pár mladých lístků pampelišky, kysanou smetanu, pepř, sůl a pažitku.

A zde najdete recepty na pampeliškový med a dokonce i pampeliškové víno.

Foto: Zuzana Kobíková