Stévie sladká (cukrová tráva)
7.7.2014, Jana Běhalová, článek
Už jste o ní slyšeli? Stévie sladká je zázračnou bylinkou jihoamerických indiánů. Její listy jsou stokrát sladší než cukr, a přitom neobsahují téměř žádné kalorie.
Charakteristika
Sladké i léčivé vlastnosti stévie objevili jako první jihoameričtí domorodci, kteří rostlinu využívali ke slazení maté i léčení cukrovky. Na stévii (Stevia rebaudiana), které se někdy přezdívá sladká tráva či medové lístky, nejčastěji narazíte v obchodech se zdravou výživou, kde se prodává již zpracovaná jako sladidlo pro diabetiky. Stevia je subtropický keř, který v přírodě dorůstá výšky 50 až 100 cm. Rostlina má tmavě zelené kopinaté lístky a kvete bílými květy.
Pěstování
Vzrostlé rostliny koupíte ve větších zahradnictvích, nebo si je můžete vypěstovat ze semínek, jejich klíčivost je však poměrně malá. Stévii na léto umístěte ideálně venku na zahradě či na balkóně, kde bude mít dostatek nepřímých slunečních paprsků. Čím více bude mít rostlina tepla a světla, tím více budou její lístky sladší a obsahovat více účinné látky steviósy. Nejlépe ji namnožíte vegetativně, řízkováním stonků nebo kořenů.
Použití
Ze stévie se zpracovávají lístky, které můžete užívat jak čerstvé, tak i sušené. Pro oslazení čaje i jídla vám zpravidla postačí pár rozdrcených čerstvých lístků. Stévii můžete využít také při přípravě citronády nebo domácích limonád. Rozdrcené lístky můžete použít při pečení domácích moučníků, přípravě zmrzliny nebo koktejlů.
Účinky
Využití stévie je mnohostranné. Často se používá pro přípravu ústních vod nebo žvýkaček, protože působí jako prevence paradentózy a zápachu z úst. Rozdrcené lístky stévie lze použít jako uklidňující prostředek při bodnutí hmyzem nebo pro léčbu akné. Bylinka zahání touhu po sladkém, čímž podporuje hubnutí a působí proti únavě.