Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Štíhlá linie díky maté

5.3.2008, Adriana Dosedělová, článek
Slunečné počasí je zde, léto snad již za dveřmi. Jak si však poradit s nadbytečnými kily, které se v zimě skryly pod kabát? Nemusíte hledat východisko v drastických dietách či různých umělých preparátech. Co s tím? Budete se divit, ale pro účinnou pomoc nemusíme chodit daleko, a co víc, dokonce vás nepřijde ani na velké peníze.

Kouzlo Vánoc v šálku čaje


Maté, neboli Ilex paraguariensis, není ve skutečnosti nic jiného, než Cesmína paraguayská, ano ten kouzelný keř, který je tak charakteristickým symbolem Vánoc. Staré legendy mu přiřkly božský původ. Podle jistého příběhu tímto čajem obdaroval jeden paraguayský kmen Guaraní Bůh Pí-i Shum a jeho tajemství si udržovali až do příchodu mořeplavců ze Španělska a Portugalska. Podle archeologických nálezů, historie popíjení a užívání v léčitelství sahá až do doby před naším letopočtem. Do Evropy jej dovezli v 16. století jezuité, netrvalo dlouho a kouzlu blahodárných účinků propadla celá Evropa.


Yerba maté - národní nápoj Argentinců


Yerba maté je pravděpodobně nejoblíbenějším nápojem v Jižní Americe, připravený z lístků Cesmíny paraguayské, která se pěstuje v Argentině, Brazílii, Chille, Uruguayi a Paraguayi. Zároveň však v těchto zemích patří mezi nejobyčejnější nápoje, které na žádném pitném lístku lepší restaurace nenajdete. Avšak i v těch nejluxusnějších restauracích je k dispozici horká voda. A pravý Argentinec se nehne z domu bez cestovního balíčku k popíjení maté (kovová nádobka – kalabassa, slámka se sítkem - bombilly a maté). Původně byla kalabassa vyrobená z vydlabané dýně. Dnes se k výrobě nádobky používají i jiné materiály, jako je stříbro, kov, hlína, porcelán.

Cesta k čaji


Z Cesmíny paraguayské se sbírají pouze lísky a části stonků, které se nejprve suší nad ohněm, a pak se nechají dosušit volně. Po uschnutí se lístky rozdrtí, čímž vzniká takzvané zelené maté. Maté po usušení obsahuje ohromné množství podpůrných a zdraví podpůrných látek, jako jsou různé kyseliny, alkaloidy, saponiny, flavoidy, síra, cholesterin, teobromin, teophyllin, chlorophyl, stopové prvky, minerály (mangan, hořčík, vápník, železo, fosfor, selen, hliník, draslík, křemík) a vitamíny (A,B, C, E, betakaroten).


Nápoj Bohů


Čaj Maté je v mnoha zemích pro své výrazné léčivé účinky označován za nápoj Bohů. Není se čemu divit, díky svému vysokému obsahu alkaloidů je velkým zdrojem energie. Obsažené alkaloidy jsou navíc stejně jako u zeleného čaje a u pu – erh vázané na třísloviny (potřebují tedy svůj čas, aby začaly působit na organismus), což je tělu jen prospěšné. Díky tomu není návykový.

Studenti jej mají v oblibě, protože dokáže vzpružit vyčerpaný organismus, přičemž zrychluje i myšlenkové pochody a zlepšuje paměť. Ti, kteří bezprostředně po jídle trpí únavou a malátností, by měli popíjet maté, jelikož vyrovnává hladinu cukru v krvi, čímž by je zbavil dosavadních obtíží.


Maté pro podporu imunity


Yerba maté však díky svému bohatému obsahu rozličných zdraví prospěšných látek podporuje lidské tělo v mnoha dalších oblastech, jako je například imunitní systém, nervový systém, působí antidepresivně, normalizuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak, podporuje krevní oběh, čistí krev, působí silně antioxidančně, má protizánětlivý účinek, regeneruje poškozenou střevní sliznici, odvádí jedy z těla a aktivuje látkovou výměnu.

Pravidelné a dlouhodobé užívání prospívá ke zlepšení kvality vlasů, zvýraznění jejich přirozené barvy, upravuje spánkovou poruchu a omlazuje. Lékaři jej doporučují, protože šetrně reguluje funkci ledvin. Je obzvlášť prospěšný při ledvinových kolikách. Působí jemně močopudně, čímž zabraňuje tělu v zadržování přebytečných tekutin.

Pravidelné pití čaje z cesmíny zbaví nemocné dlouhodobé zácpy a pomůže i těm, jež trpí žaludečními potížemi. Díky svému vysokému obsahu teophyllinu je prospěšný i astmatikům, alergikům a lidem s dýchacími potížemi.


Maté - hit štíhlých siluet


Velkým hitem dneška je jeho hubnoucí efekt, kdy se s oblibou používá při redukčních dietách. Původně jej však obyvatelé v Jižní Americe pili, aby potlačili hlad z hmotné nouze. Krom toho všeho má i preventivní protirakovinný účinek.


Příprava


Pokud si nekoupíte již naporcované maté, při přípravě čaje postupujte takto: do kalabassy nasypejte jednu lžičku maté a zalijte asi jedním a půl decilitrem vlažné vody, tím lístky získají pevnou konzistenci, po několika minutách je zalijete horkou, ale pozor ne vřelou vodou (asi osmdesáti stupňovou) a necháte louhovat tři minuty.


A proč ne vařící?


Protože ta by zničila všechny užitečné a léčivé látky ukryté v lístcích. Z jedné dávky čaje lze připravit až pět nálevů. Za den se doporučuje vypít maximálně šest šálků této blahodárné tekutiny. Opětně i zde platí staré rčení všeho s mírou. Vědci před časem zjistili, že u nadměrného užívání této léčivé tekutiny nedochází k pozitivním efektům, ale naopak může podpořit vznik rakoviny. Tak pozor, čaj je to úžasný, ale nemůžete celý den pít pouze maté.


Zajímavosti


Za jeho rozšíření po světě vděčíme jezuitům, kteří odhalili záhadu v pěstování Cesmíny paraguayské. Zjistili totiž, že aby semínka mohla naklíčit, musí nejprve projít trávícím traktem ptáků, a tak jimi začali krmit slepice a rozšířenému pěstování již nic nestálo v cestě.

Dnes již existuje maté nejen pouze v sypané formě, ale i naporcované do čajových sáčků.

Má zlatohnědou barvu a charakteristickou, nahořklou chuť na kterou si možná budete muset zpočátku zvyknout, ale praví labužníci na ni nedají dopustit a dochucení maté by je ani ve snu nenapadlo. Pokud však chcete můžete jej ochutit sirupem, medem, či citrónem. V obchodech je dokonce k mání již dochucený čaj.

Maté je sice nejoblíbenější a nejběžnějším nápojem v argentině i v okolních státech Jižní Ameriky, ale místní se ve skutečnosti za jeho popíjení stydí, protože patří mezi základní „potraviny“, jež pomáhají překonat období nouze a hladu.

V Jižní Americe stojí půl kila lepšího maté pouze dva dolary.

Tento nápoj se běžně v Argentině podává hostu na uvítanou, odmítnout jej, by bylo neslušné.

Věděli jste, že před druhou světovou válkou jsme patřili k největším a nekvalitnějším výrobcům a dodavatelům kalabass a bombill do Argentiny? Před druhou světovou válkou bylo pití maté v českých zemích velice oblíbené.


Já a maté


Maté jsem začala pít kvůli obsahu teofylinu a také pro jeho imunostimulační účinky, to, že se mi s ním i zároveň lépe hublo a navíc jsem se po vypití cítila jako po koňské injekci energie, bylo milým překvapením.

Titulní foto: Marin Conic