Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Svařené víno podle receptu, který možná neznáte

5.1.2006, Zuzana Kobíková, článek
Chladné až mrazivém počasí má jednu výhodu - člověk hledá čím by se zahřál - a tato myšlenka vede přímo ke svařenému vínu. Seznamte se s postupem, díky němuž bude váš svařák lepší než všechny ostatní.
Tradičním postupem je vhodit do vína skořici, hřebíček, cukr i kolečko citrónu a vyhlížet bublinky varu. Jestli postupujete takto, ochuzujete svůj nápoj o krásnou vůni a intenzivní chuť koření. Vyzkoušejte proto tento postup - příprava vám zabere jen o pár minut čekání víc, a výsledek za to rozhodně stojí.


Jaké víno použít?


Určitě se neřiďte pravidlem „Čím lepší víno, tím lepší svařák.“ Na špičkových vínech oceňujeme chuť vína samotného, svařák je něco zcela jiného a dobré víno byste svařením a přidáním koření prostě znehodnotili. Nějaké přívlastkové víno tedy nechte stranou, ideální pro naše účely bude nějaké stolní či jakostní víno, může být lahvové, stáčené, z PET lahve i krabicové.



Vhodnější jsou polosuchá a polosladká, nepříliš trpká vína. I z vína, které vám ve studené podobě nechutná, může být výborný svařák, jsou však i vína, která nejsou ani na svařák“. A nutno dodat - čím horší kvalita vína, tím větší šance, že vás ráno bude bolet hlava.


Koření


Klasika je skořice a hřebíček, ale zkuste přihodit i badyán, co vypadá jako hvězdička nebo zrnka kardamonu. Výborné jsou také již namixované směsi, nejlépe ty z obchodů, kde vám koření nasypou do sáčků – jsou to třeba zdravé výživy, obchody specializované na čaje a koření. Tyto směsi obsahují kromě pomletého klasického koření i dubový list, pomerančovou a citrónovou kůru, a podle mých mnohaletých zkušeností jsou opravdu nejlepší. Pokud je použijete, je dobré lít svařené víno do sklenic přes sítko.



Směs koření na svařené víno seženete i v obchodě od běžných výrobců, ale většinou v nich objevíte pár hřebíčků, kus skořice a hvězdičku badyánu a to je vše. Co rozhodně nedoporučuji, jsou rozpustné směsi – jednak jsou moc sladké, druhak syntetické, nemají moc dobrou chuť a taky z nich může hezky bolet hlava, a to nezávisle na množství vypitého vína:-).


Svařené víno červené


Ingredience:


  • 1l červeného vína
  • 80 - 150g cukru nebo několik lžic medu - dle chuti
  • koření:
  • 1 polévková lžíce směsi koření do svařeného vína
...nebo:
  • 1 svitek celé skořice nebo 1 lžíce mleté
  • 4-5 hřebíčků
  • 1 hvězdička badyánu
  • 2 zrnka kardamonu
  • citronová a pomerančová kůra
  • 1 citron
  • 1 pomeranč nebo jiný citrus (mandarinka, limeta...)

Postup:


1. Do hrnce o patřičném objemu – dle plánovaného množství nápoje – nalijte vodu zhruba do výše 1 – 2cm.

2. Nasypte cukr podle chuti – nejlepší je ten třtinový, hnědý, má aromatičtější vůni, použít lze také cukr vanilkový nebo skořicový. Pokud chcete ke slazení použít med, přidejte ho až úplně nakonec - varem by přišel o cenné látky.

3. Přisypte koření – na jeden litr vína tak 3 - 4 hřebíčky a jeden svitek skořice – dá se použít i mletá, ale ta pak trochu škrábe v krku. Když používáte pomletou směs, je akorát tak polévková lžíce koření.

4. Do vody vhoďte tak tři kolečka omytého citronu, pokud chcete obměnu, přidejte i pomeranče nebo mandarinky a někdo dává i kolečka jablek. Pro ještě větší ovocnou chuť nebo když nemáte jiné ovoce lze použít ovoce sušení i ovocný sypaný čaj. Ovoce by mělo ve vodě trochu plavat, aby se nepřipeklo. Pokud zjistíte, že vody vařením ubylo, s klidem ji přilejte.

5. Po 10 minutách získá voda krásnou vůni koření a je čas nalít k ní víno. Koření a vše tam nechte. Čekejte, až se víno zahřeje, a v momentu, kdy začnou jít ze dna malinkaté bublinky, hrnec odstavte, protože při varu uniká z nápoje alkohol. (Unikání alkoholu zamezíte také přidáním kousku tuku – např. másla, ale nesmí vám vadit olejová kolečka na hladině nápoje.)

6. Poté svařák ochutnejte, podle potřeby doslaďte a ochuťte citronem.

7. Servírujeme nejlépe do silnostěnných, skleněných sklenic, protože tak se můžete nejlépe těšit barvou připraveného nápoje. Pokud máte dekorativní náladu, můžete sklenici ozdobit cukrovou krustou - na talířek si nalijte p1/2cm vody, ponořte do ní vrch sklenice a pak ji ponořte do misky s pískovým cukrem. Sklenici ozdobte kolečkem s citronu, limety či pomeranče.


Svařené víno bílé


Je méně známé, ale pokud jste ho ještě nikdy nezkusili, určitě to napravte. Bílý svařák je lehčí a připravuje se jako méně sladký. Připravuje se podle uvedeného předpisu, i koření se používá stejné, ale jiné je to s ovocem. Bílý svařák je nejlepší svařit s několika kolečky grepu – růžový je sladší, bílý je více hořký. Dobré je také kolečko limety – navíc to krásně vypadá. Citrusy určitě důkladně omyjte, v ideálním případě kartáčkem, abyste je zbavili chemickým postřiků. Když je svařák připravený, vymačkejte do něj šťávu ze zbylého grepu. Ale dávejte pozor, aby nápoj nebyl příliš hořký.


Svařák a bonton


Svařené víno si člověka získá rychle. Moje matka ho s úspěchem podávala chřipkou zasažené návštěvě z Karibských ostrovů, se slovy, že to je medicína. Svařák měl větší úspěch než paralen a s rýmou alespoň na chvilku pomohl. Ovšem dát si svařák na sluncem rozpálené pláži pod kokosouvou palmou si jaksi nedovedu představit. A je ještě jedno takové místo: Pokud se dostanete do přítomnosti kvalitního lahvového vína, při návštěvě sklípku nebo v přítomnosti vinaře, o  svařáku raději nemluvte. Není větší urážky než říci vinaři, že to víno, které vám nalil z koštýře, byste si nejradši pořádně osladili a svařili se skořicí...