Svatební líčení aneb na den princeznou
3.9.2008, M Chylková, článek
Všední den, zvláštní příležitost, nebo den, kdy se chceme okolí líbit o něco více. To všechno většinou zvládáme a máme v oku, co nám sluší. Ale v den, kdy chceme být tou nej mezi všemi, necháváme líčení rády na šikovné vizážistce, která nám k vlastní kráse „kousek přidá“. Zdůrazní přednosti obličeje, nechá si záležet na make-upu a skryje všechny nedostatky.
Zazářete ve svém dni D
Svatební líčení, pokud se poštěstí, je záležitostí pouze na jeden jediný den a noc, proto by mělo být výjimečné a nevěsta by v něm měla doslova zářit. Základem je přirozenost a jemnost.
Styl svatebního líčení vybíráme podle věku, typu osobnosti a na vědomí bereme i nádech celého svatebního obřadu. Vizážistka, která nevěstu líčí, by měla být dostatečně informována, proto je nutná osobní konzultace, kdy s nevěstou probereme její vlastní představu, přizpůsobíme líčení svatebním šatům a vybraným doplňkům. Velkou roli při barevném provedení hraje výběr kytice, méně častěji pak oblečení partnera.
Svatebnímu líčení by měly předcházet zkoušky, během kterých klientce doporučíme vhodné kosmetické procedury. Ty by se měly zvládnout pár týdnů před svatbou, abychom předešli neplánovaným alergickým reakcím, podráždění pleti a podobně. Čištění pleti pod dohledem odborníka, aplikace jemného peelingu a nejrůznějších masek pleť krásně připraví na den D. Pokud nás trápí na některých partiích obličeje chloupky, absolvujeme rychlou depilaci pomocí voskových pásků. Pomocí trvalé na řasy, případně nabarvení, vyzdvihneme krásu oka. Doopravíme tvar obočí, je-li potřeba.
Během předsvatebních zkoušek můžeme experimentovat, jak je libo, existují ovšem některé zásady, které se při svatebním líčení vyzdvihují.
Základní pilíře svatebního líčení
Přirozený vzhled, barevně vyrovnaná pleť, jiskřivé odstíny očních stínů a hladké rty zvýrazněné často pouze transparentním leskem. Jak jednoduché! Ovšem jednoduchost je v líčení tím nejobtížnějším. Jak nevěstu nalíčit tak, aby vypadala krásně ve skutečnosti i na fotografiích, kdy potřebujeme líčení naopak zdůraznit? Zlatý střed je výhrou – pohrajeme si s očními stíny, nebo zdůrazníme rty. Nikdy obojí najednou a opět se souhlasem nevěsty, v čem se cítí lépe. Při volbě líčení musíme probrat i typ účesu, jinak nevěstu nalíčíme, pokud bude mít vlasy rozpuštěné, jinak při volbě vlasů vyčesaných nahoru. Styl samozřejmě zůstat může, jen si pohrajeme s intenzitou použitých barev – očních linek, stínů s odlesky, tvářenkou i odstínem konturovací tužky a rtěnky.
Meruňkové svatební líčení krok za krokem
Aplikaci make-upu musí předcházet důkladné vyčištění. Aby pleť byla krásně hladká, vyčistíme ji oproti běžnému mléku a tonizující vodě také čistícím prostředkem s jemnými abrazivními částečkami, abychom pokožku obličeje zbavili šupinek a dodali pleti jas a svěžest. Před nanesením make-upu dodáme pleti hydrataci v podobě krémů, v ideálním případě použijeme krém s liftingovým účinkem. Krém naneseme kromě obličeje i na krk a dekolt. Pod oči aplikujeme sérum pro „vypnutí“ očního okolí, pro rozjasnění očního bělma použijeme vhodné kapky.
Pleť necháme chvíli odpočívat. Řasy natočíme pomocí kleštiček, rty promasírujeme kartáčkem, aby získaly zdravou barvu, a naneseme na ně balzám nejlépe s „vyplňujícím“ účinkem (s obsahem kolagenu).
Pár zkoušek svatebního líčení máme v tuto chvíli za sebou, proto si již nemusíme dělat starost s výběrem odstínu make-upu či tónovacího krému (podmínkou je bezchybná pleť) a sáhneme na jistotu. Sáhneme po přípravku odolném otěru, aby vydržel i pár vřelých obejmutí. Pokud je i po nanesení make-upu potřeba pár nerovností skrýt, použijeme silně krycí korektor v tužce, případně si pohrajeme pomocí šikovného štětečku. Korektor by měl být vždy o tón světlejší než použitý základ.
V případě svatebního líčení si pohrajeme s okolím očí, prsty vklepeme krycí krém na kruhy pod očima, naneseme jej i těsně kolem řas. Skryjeme rozšířené žilky, které se někdy objevují na víčku, v okolí nosu a na tvářích. Pod oči a ke spánkům aplikujeme rozjasňovač očních partií a důkladně rozetřeme do ztracena. Opět necháme pleť odpočívat a před dalším líčením lehce zafixujeme popraškem sypkého pudru. Od této chvíle chráníme pleť před rozmazáním pomocí labutěnky, kterou si přidržujeme na hřbetu ruky.
Začneme s líčením očí
Na celé horní víčko naneseme matný bílý oční stín, jemně jej protáhneme od kořínků řas až k obočí. Trochu stínu aplikujeme pomocí štětečku do vnitřního koutku, kdy se nám stín otiskne i na vnitřní část dolního víčka.
Nyní přichází na řadu barvy. Do středu víčka naneseme štětečkem hlavní stín, v tomto případě meruňkový v kombinaci s hnědou konturou, který později výborně doplní i tvářenka s meruňkovým nádechem dodávající zdravý vzhled. Meruňkovým stínem vyplníme celé víčko od středu, více barevně „přitlačíme“ ve vnější části. Nyní přichází na řadu tmavě hnědá kontura oka, tu naneseme pevným tenkým štětečkem těsně kolem horních řas (opět mírně od středu), tah nám pokračuje v ohybu víčka, vytvoříme tvar písmena C. Tmavý stín nesmí působit hrubě, musí splynout s meruňkovým stínem, můžeme si pomoci i prsty. Nakonec uděláme konturu i podél řas na dolním víčku, kdy směrem ven na barvě přidáme. Pokud přetáhneme, nic se neděje, k odstranění přebytečného stínu nám postačí vatová tyčinka. Pokud potřebujeme oko zvýraznit i tužkou, použijeme ji pouze na dolní víčko.
Celé horní víčko přetáhneme tentokrát jemnějším stínem do meruňkové či béžové, abychom jej barevně spojili. Nalíčení očí zakončíme jen jemným poťukáním třpytivého bílého stínu do vnitřního koutku. Řasy nalíčíme „měkčí“ hnědou řasenkou, která podpoří zaoblení řas, neslepuje se a vydrží i nápor slz, kterým se nejedna nevěsta nevyhne.
Obočí pročešeme kartáčkem a upravíme do pěkného obloučku, chybějící chloupky dobarvíme tahy tužky na obočí, přirozeněji však působí stíny na obočí, kterých již na trhu existuje celá řada. Barvu obočí přizpůsobujeme ostatnímu líčení, to znamená čím jemněji tím lépe.
Meruňkovou tvářenkou poklepeme lícní kosti při přirozenou barvu pleti, dáme si záležet, jelikož nanesení je nejdůležitější pro vzhled tváře a zvláštní význam má také při fotografování. Na závěr nalíčíme rty. Obtáhneme je neutrálním odstínem konturky, štětečkem naneseme vybraný odstín rtěnky a na celý horní ret naneseme transparentní lesk s dlouhotrvajícím účinkem. Trochu lesku dáme pomocí aplikátoru i na střed dolního rtu pro plnější vzhled. Svatební líčení zakončíme sypkým pudrem, který naneseme decentně i na krk a dekolt, spánky a okolí pod očima projasníme pudrem se třpytkami.
Barvy pro svatební líčení
Barvičky se týkají především očních stínů. Bílá je vždy základem v kombinaci s výraznějším stínem. Nejčastěji se setkáváme s růžovo-šedou kombinací, ale výjimkou není ani zelenkavá, jemně fialová či žlutá. Některé výraznější typy žen si mohou dovolit i kombinaci stříbrnočernou, případně zlatou, záleží na odvaze a touze se „ukázat“.
A ptáte se, co je tou pravou tečkou svatebního líčení? Přece krásný a spokojený úsměv nevěsty.
Titulní foto: Sergey Fedenko