Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Tip na víkend - Dračí lodě Přerov 2007

8.6.2007, Michal Pořádek, článek
Zažijte nezapomenutelnou podívanou na vypracovaná těla svalovců i pupkaté „kancelářské krysy“ pachtící se v rytmu bubnů. Již tradiční závod Dračí lodě je v plném proudu. Přijďte se podívat a povzbudit své oblíbence již tento víkend do Přerova nebo příští víkend do Prahy. A že odsud nikoho neznáte? Tak jistě uvítáte možnost vidět Českou Miss 2007 Lucii Hadašovou naživo a s pádlem v ruce.

3. ročník Přerovského festivalu dračích lodí


Datum akce: 9. až 10. června 2007 od 10 hodin
Místo konání: na „Laguně“
O co se jedná: Závod dračích lodí na trati dvou set metrů dlouhé pro jednadvacetičlenné týmy spojený s kulturním programem.


Doprovodný kulturní program


V sobotu po ukončení závodů prvního dne zábava s hudebním doprovodem a bohatým občerstvením. Můžeme se těšit na doprovodný program jak na břehu, tak i ve vodě. Přesnější specifikaci však pořadatelé zarytě tají, takže se nechme překvapit. Předběžně od sedmé hodiny večer nás čeká Dragonpárty s bohatým ohňostrojem. Partnerem akce je i přerovský Zubr a Hanácká kyselka, takže žízeň určitě nebude.


Základní pravidla Dračích lodí


Startující loď se skládá z dvaceti pádlujících a jednoho bubeníka, kormidelník je přidělen pořadatelem. Posádka však může mít šest náhradníků, kteří mohou být libovolně střídáni v této posádce po dobu festivalu.

V každé startující lodi musí v každém závodě startovat minimálně čtyři ženy, které pádlují, tj. případná bubenice se do tohoto počtu nezapočítává. Toto pravidlo neplatí pro čistě ženské posádky v „Závodě o nejlepší Dračice“.



V každé posádce mohou být pouze dva závodníci, kteří jsou registrovaní v České asociaci dračích lodí a musí být předem uvedeni v seznamu členů posádky. Každý závodník může startovat pouze za jednu posádku startující na festivalu. Toto pravidlo se nevztahuje na závodníky účastnící se zároveň Českého poháru a jednoho z pohárů Fun Open.


Na co se můžete v Přerově těšit?


Fun Open
  • O pohár poslance Parlamentu ČR Mgr. Boháče se utká dvacet tři týmů, mezi nimiž nebude chybět tým Hasiči Přerov, zvědaví jsme i na jistě velmi schopný tým SK Policie Přerov či tým se zajímavým (a nejspíš i výstižným) názvem Prasoloď.
  • Závod o školský pohár – tohoto závodu se zúčastní sedm týmů s opravdu sebevědomými názvy jako Homobobři, Piraně či Po Draku.
  • Závod o nejlepší Dračice (čistě ženské posádky) – účast přislíbilo také sedm týmů, jejichž názvy zní také slibně: Krotitelky žízně, Piraně z K2 či Černé kočky.

Firmy Open
  • Závod o pohár města – své síly také přeměří vybraní zástupci třinácti firem. Názvy jednotlivých týmů však již nejsou tolik originální jako předchozí týmy – Škoda Roomster Team, Labuť restaurant, Zubři či Alcer Team. Rozhodně se bude na co koukat - poslední zmiňovaný - Alcer Team - ulovil do svého týmu i Českou Miss 2007 Lucii Hadašovou.


Historie dračích lodí


Přes dva tisíce let stará tradice pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny. Lodě odvozené od boha vod - draka, jsou dvanáct a půl metru dlouhé a pojmou dvacet pádlujících, deset nalevo a deset napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování.


Nové sportovní odvětví Olympijských her


Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas. Moderní historie dragonboatingu se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes padesát miliónů sportovců z více než padesáti zemí světa. Mezinárodní federace dračích lodí pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy. Vzhledem k celosvětovému rozšíření a oblibě tohoto sportovního odvětví se připravuje zařazení této disciplíny do programu OH již v Pekingu 2008.


Dračí lodě si získaly oblibu i u zvučných jmen


Závodí se v drahách na vzdálenosti dvě stě padesát, pět set a tisíc metrů. Dlouhá trať na dva kilometry se jezdí na kola s otáčkami. Kategorie se dělí dle věku a pohlaví (jezdí se i mix). Nejprestižnější je kategorie OPEN – to znamená bez omezení. Česká republika již získala tituly Mistrů světa i Evropy. V reprezentační dračí lodi jezdí například i olympijský vítěz Martin Doktor či veslařský medailista Václav Chalupa.


Oblíbený sport s tradicí


Tradiční dračí lodě jsou z masivního dřeva vyrobená, bohatě zdobená umělecká díla. Jejich výrobci je zdobí velkými barevnými dračími hlavami (drak tady znamená zdraví a štěstí) a znaky písmen, které poukazují na zvláštní přednosti a vlastnosti lodě. V Číně někdy veslovalo na takovýchto lodích až sto mužů, některé závody jsou mnohakilometrové.



Mezinárodní normalizovaná sportovní dračí loď je nejčastěji vyrobena z umělé hmoty, dračí hlava a ocas jsou ale často ze dřeva. Ty mohou být odebrány a bývají nasazeny jen při akcích. Lodě jsou asi dvanáct a půl metru dlouhé a metr dvacet široké. Dračí loď se pohybuje pomocí pádel. Dvacet veslařů sedí v lodi ve směru jízdy po dvou na lavicích a mají po jednom pádlu. Oba na první lavici jsou takzvaní úderníci. Dávají takt a tempo, které by mělo být synchronně přejímáno všemi ostatními. Aby se to dařilo, sedí úplně vepředu bubeník, který tempo přebírá a předává pomocí bubnu. Kormidelník sedí v dračí lodi vzadu, kormidluje loď dlouhým plovákem a drží loď ve správném kurzu. Může různými instrukcemi, komandováním a povzbuzováním významně přispět k úspěchu v závodě.


Dračí lodě v Čechách


Tento divácky velmi atraktivní sport do Čech přivedli zakladatelé České asociace dračích lodí Sebastian Pawlowski a Hajo Libor. V roce 1997 totiž seděli u půllitru českého piva a přemýšleli, jak obohatit sportovní a společenské dění v hlavním městě. Chtěli něco nového, marketingově zajímavého a hlavně u vody. Rozhodli se pro dragonboating i vzhledem ke zkušenostem z Německa, kde se této disciplíně věnuje okolo dvou tisíc posádek. Nakoupili tedy lodě a rok nato uspořádali první ročník Pražského festivalu dračích lodí 1998. Zpočátku se jednalo spíše o firemní klání zaměstnanců a kamarádů, ale atraktivnost Prahy přilákala i zahraniční posádky například z Německa, Polska, Itálie, Maďarska nebo Hong-Kongu. Zcela nový náboj dodal akci známý kanoista a olympionik Jiří Čtvrtečka.


„Pražský festival dračích lodí 2007“


Příští víkend se také uskuteční Festival dračích lodí pořádaný v Praze. V rámci sportovního festivalu špičkových posádek se spoustou známých sportovců i z jiných sportovních odvětví pojedou lodi s posádkami dětí z dětských domovů z celé ČR. Spolu s dětmi pojedou i umělci, kteří je dlouhodobě navštěvují s o.s. Múzy dětem (L.Abbasová, M.Maurerová, L.Krbová, L.Krobotová, O.Brzobohatý, V.Javorský, M.Hádek, D.Novotný, I.Trojan, P.Vacek a další). Přidruženým programem bude také velká žonglérská dílna.

Datum akce: 16. až 17. června 2007
Místo konání: Řeka Vltava mezi Železničním a Palackého mostem

Zdroj: moraviadragons.cz sportovni.net

Titulní foto: frekvence1.cz