Třezalka tečkovaná
14.7.2006, Zuzana Chromá, článek
Třezalka se používá v lidovém léčitelství již od nepaměti. Je považována dokonce za magickou. Její použití je rozmanité – působí jako desinfekce ran, pomoc při stresu, ale také jako lék při náměsíčnosti.
Charakteristika
Třezalka tečkovaná, latinským názvem Hypericum perforatum, je vytrvalá bylina dorůstající výšky až šedesáti centimetrů. Ihen vás upoutá svými jasně žlutými pětičetnými květy. V malých žlázkách obsažené červené barvivo hypericin, nazývané krev svatého Jana, má zřejmě největší podíl na tom, že třezalka byla opředena řadou pověr.
Mléko koz a krav, které spásly větší množství třezalky, se hypericinem barví do růžova, což nemohlo být ve středověku vyloženo jinak, než že dobytek dojí krev, protože byl uhranut. Byl to zajisté dobrý důvod obvinit z čarodějnictví nepohodlnou děvečku. Třezalku najdeme v hojném zastoupení na slunných stráních luk, pastvin, lesních pasek od nížin do hor.
Sběr
Drogou je nezdřevnatělá kvetoucí nať (Herba hyperici) sbíraná v červenci a srpnu. Svazečky třezalky se suší ve stínu na dobře větraném místě, neboť na slunci ztrácí rostlina barvu.
Správně usušená třezalka si zachovává původní zbarvení, je téměř bez zápachu a má trpce nahořklou chuť. Květ obsahuje třísloviny, flavonové glykosidy, rutin, silici, hypericin, pryskyřici, provitamin A, vitamin C a další důležité látky.
Léčivé účinky
Třezalka čistí krev, podporuje látkovou výměnu, působí jako antibiotikum se silnými protizánětlivými účinky. Vnitřně se užívá jako čaj doporučovaný při léčbě žaludku a dvanáctníku, zánětech, vředové chorobě, žaludeční neuróze, tedy při zažívacích obtížích, nedokonalém trávení, nechutenství a nevolnosti od žaludku.
Třezalkový čaj vám zlepší zažívání
Čaj se připravuje ze dvou čajových lžiček sušené třezalky spařených asi dvou sty mililitry vroucí vody. Nápoj se nechá čtvrt hodiny vyluhovat a pije se scezený a vlažný po doušcích, v dávce až tří šálků denně. Třezalka je vhodná i do ledvinových protizánětlivých směsí. Léčí také hemoroidy, aplikujeme ji jak zevně, tak i vnitřně.
Působí i jako desinfekce
Desinfekční účinky třezalky jsou také notoricky známé. Na poraněná místa je nejlepší červenohnědá kapalina z třezalkových květů, které se nechaly tři týdny namočené ve stolním oleji.
Třezalkou proti stresu
Nedávnými studiemi se zjistilo, že třezalka obsahuje celý komplex látek, které příznivě ovlivňují naši nervovou soustavu, tlumí strach a nervozitu a stres. Na rozdíl od stejně působících léků, tzv. psychofarmak, neovlivňuje bdělost a není návyková.
Toho si již všimli někteří výrobci a tak kromě tradičních čajů můžeme užívat i třezalkové tablety nebo dražé. Přípravky z třezalky působí blahodárně i v období klimaktéria.
Pozor však na její fotosenzibilní účinky
Pozor na třezalku by si měli dát především pyloví alergici a lidé trpící těžší formou cukrovky. Při dlouhodobém užívání se může projevit přecitlivělost na UV záření.