Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Včelí pomoc v domácí lékárně

27.9.2006, Simona Grygárková, článek
Apiterapie je léčebná metoda využívající účinků produktů včel. Zatímco mateří kašičku ocení především ženy, pyl je neocenitelným pomocníkem při léčbě prostaty u mužů.
U nás velmi známým a uznávaným přírodním léčitelem, ale i včelařem je J. A. Zentrich, jehož zkušenostmi se včelími produkty, jsem se nechala inspirovat při sepsání tohoto článku.


Med – sladká a zdravá pochoutka


Náš život je už po několik staletí závislý i na práci včel – opylovaček. Ony pomáhají rostlinám, které živí nejen je, ale i ostatní. Včely produkují med, aby se uživily v době, kdy jim potravu nedodává příroda. Tedy základním včelím produktem je přirozeně med, ale ten mnohem více než léčení využíváme jako chutnou a zdravou potravinu.

Nicméně je třeba zdůraznit, že i med má vlastnosti léčivé a posilující. Jednak je zdrojem rychle vstřebatelných jednoduchých cukrů glukózy a fruktózy, tedy cukru hroznového a ovocného, dále obsahuje četné minerály, vitamíny a jiné, pro člověka užitečné, přírodní látky. Také má nezanedbatelný účinek antibiotický, čehož lze využít třeba k dezinfekci menších ran apod.


Tajný recept na mládí


Výborným lékem je mateří kašička. Je to především životabudič a matka příroda jej nabízí zejména ženám, neboť tento produkt obsahuje látky podobné ženským hormonům, nicméně ji mohou v rozumné míře konzumovat i muži. Včelí mateří kašičkou lze léčit především ženské problémy. U mladších dívek jí lze vyvolávat pozastavenou menstruaci, tiší její bolestivé projevy. Ale výborně působí i při klimakterických potížích. Zatím ne zcela objasněným mechanismem dovede výrazně zvýšit využití vápníku ze stravy, a tím odvrací nebezpečí osteoporózy, aniž by bylo nutné vápník doplňovat jinými preparáty.


Pyl – záchrana potence mužů?


Čím je včelí mateří kašička pro ženy, tím je rostlinný pyl pro muže. Ale i tu platí, že jeho dobrodiní mohou využívat i ženy. Pyl sbírají včelky na prašnících, což jsou samčí pohlavní žlázy rostlin, takže není divu, že obsahuje látky podobné mužským pohlavním hormonům. Toho lze cíleně využít například při léčbě prostaty u starších mužů. Ve vyšším věku totiž klesá hladina mužských hormonů, což se nelíbí prostatě, takže následkem toho začne tvrdnout a utiskovat močovou trubici.


Není pyl jako pyl


Pyl má ovšem i četné další využití – je například jedním z nejlepších zdrojů dobře vstřebatelných minerálů. Pyl, který se dostává do úlů, se nazývá rouskový, neboť včeličky ho do úlů nosí v malých váčcích na zadních nožičkách, které se nazývají rousky. Tento pyl ze všeho nejvíc připomíná malé barevné špendlíkové hlavičky.

Takový pyl se vyznačuje jednou dosti nepříjemnou vlastností: má malou biologickou dostupnost - špatně se vstřebává a organismus ho neumí dostatečně zpracovat. Proto je nutné, aby byl zkvašen nebo fermentován. Tuto práci ale mohou za člověka učinit i včely samy, ale rouskový pyl upravují do podoby tzv.včelího chleba neboli pěrgy. Každá práce ovšem něco stojí, takže pěrgu lze rovněž koupit, ale za podstatně vyšší částku, než je cena rouskového pylu. Snad stojí ještě za zmínku i fakt, že nemá cenu shánět pyl u včelaře, který disponuje dvěma či třemi včelstvy, protože když včelám odebereme pyl, nevytvoří med, takže takto si troufne několik včelstev obětovat pouze včelař, který má k dispozici větší počet.


Propolis – lék na všechny bolístky


Zcela unikátním včelím produktem je propolis, zvaný též dluž či smoluňka. Je to lepivá hmota pryskyřičnatého charakteru, kterou včely používají k tmelení různých skulin, netěsností apod. Nejednou včelař v úlu nalezne třeba mumifikovanou myš, kterou včely ubodaly a zahalily propolisem, aby její rozkládající se tělo jim nemohlo uškodit. Propolis má poměrně mohutné působení antibiotické, imunostimulační, antivirové a hojivé. K jeho relativním nevýhodám patří to, že prakticky každá šarže propolisu, třebas od stejného včelstva, má trochu jiné chemické složení. Ale naštěstí účinky všech druhů propolisu jsou prakticky shodné.


Foto: Leonid Nyshko


Alergici, pozor na propolis!


Druhou nevýhodou propolisu je jeho vysoká alergotropnost. Někteří výrobci zpracovávající propolis sice dnes už umí alergizaci působících látek z propolisu odebrat, nicméně účinnost takto upraveného propolisu je bohužel poněkud nižší. Protože jsou popsány případy anafylaktického šoku po požití propolisových kapek, měl by si každý před první aplikací provést alergologickou zkoušku.


Jak se dělá alergologická zkouška na propolis?


Propolisové kapky nakapeme na prst a v podpaží, kde je nejcitlivější pokožka, si jimi namalujeme kolečko velké asi jako pětikoruna. Za hodinu místo zkontrolujeme. Alergici mívají místo zarudlé, zapálené, někdy i opuchlé a bolící. U nealergiků je reakce zanedbatelná nebo dokonce žádná. Co je v podpaží, bude i v ústech, tudíž alergikům se nedoporučuje propolis ani olíznout. Propolisové kapky si můžeme udělat i vlastní doma. Rozpustíme kousíček surového propolisu v silnějším alkoholu a necháme čtrnáct dní na teplém místě vyluhovat. Potom přecedíme.


Další důležité včelí produkty


K včelím produktům patří dále vosk, který je odnepaměti hojně využíván ve farmacii a kosmetice na přípravu mastí, kdy jeho přídavek činí masti hutnější. Dále zvyšuje jejich bod tání a také je částečně dezinfikuje.

Zapomenout bychom neměli ani na včelí produkty víceméně umělé, jako je medovina, která – jak praví básník – jest nektarem bohů.

Titulní foto: Heintje joseph Lee