Vitamín D - sluneční vitamín
27.6.2006, Simona Grygárková, článek
Vitamín D zajišťuje tvorbu rovných a silných kostí s pomocí správného množství vápníku a fosforu. Tento vitamín hraje také důležitou roli při vstřebávání vápníku a fosforu v lidském organismu.
Vitamín nebo hormon?
Tato látka je předmětem mnoha spekulací, zda ji zařadit mezi vitamíny nebo hormony. Vitamíny jsou organické látky obsažené v potravě, kterou jíme. Naše tělo vyrábí sloučeniny podobné povahy a funkce - hormony. Vitamín D by měl být ve skutečnosti považován za hormon, jelikož je naše tělo schopno jej vyrobit působením slunečního světla na kůži. Člověk potřebuje denně asi 400 m. j. vitamínu D. Když vystavíme na 15 minut obličej slunci, získáme více než denní dávku tohoto vitamínu.
Proč je tak důležitý
Vitamín D zajišťuje tvorbu rovných a silných kostí s pomocí správného množství vápníku a fosforu. Zabraňuje dvěma velmi bolestivým a deformujícím chorobám. V dětství je to křivice a u dospělých osteomalacie. Tento vitamín hraje také důležitou roli při vstřebávání vápníku a fosforu ze zažívacího traktu. Jakmile se dostanou do krve, vitamín D pomáhá při jejich dopravě a distribuci. Navíc zajišťuje ukládání těchto minerálů do našich kostí v odpovídajícím množství a ve správném poměru.
Foto: Petr Gnuskin
V čem se nachází
Sluneční světlo vyrábí malé množství vitamínu D působením na steroly obsažené v rostlinách. Houby, mrkev a některé rostliny ho obsahují malé množství. Lepším zdrojem vitamínu D jsou živočišné potraviny. Je obsažen ve vaječném žloutku - k pokrytí denní dávky bychom ho potřebovali sníst 75 g.
Sluneční energie je levnější, rychlejší a bezpečnější. Pokud jde o potraviny, pak nejkoncentrovanější dávku vitamínu D obsahují rybí játra. Všichni asi známe „skvělou“ chuť a vůni rybího tuku. Z rybích jater se vyrábí vitamín D průmyslově.
Podle čeho poznáme zdravé ovoce a zeleninu
V potravinách, které jíme, nepřímo dostáváme sluneční paprsky. Určité rostliny, aby dávaly co nejlepší úrodu jak v množství, tak v kvalitě, potřebují více slunečního světla než jiné. Rajská jablíčka vypěstovaná v letní sezóně chutnají lépe než vypěstovaná ve skleníku, kam se určité vlnové délky světla přes sklo nedostanou. Měli bychom si vybírat ovoce a zeleninu, která byla vystavena přímému slunečnímu světlu.
Ukazatelem kvality a biologické hodnoty je barva. Všimněme si syté barvy rajčat vypěstovaných na slunci v porovnání s těmi ze skleníků. Nebo růžové barvy broskví, která ještě víc vyniká ve stínu listů v době zrání. Slupky čerstvého ovoce, například jablek a hrušek, obsahují zvláště mnoho vitamínů a nerostných látek. Tmavozelené listy hlávkového salátu také. Často okrajujeme a odhazujeme slupku ovoce a zeleniny, čímž vlastně likvidujeme část slunečních paprsků uložených v těchto potravinách.
Slunce v tváři. Foto: Sandy Matzen
Titulní foto: Dreamstime