Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Vodní doktor Vincenc Priessnitz

28.3.2006, Jaroslava Vítámvásová, článek
Nebyl studovaný lékař, uměl sotva číst a psát. Díky pokusům na sobě samém i pevné víře v léčivé účinky vody uvedl do praxe nový způsob léčby. Dnes je právem považován za zakladatele empirické hydroterapie.

Priessnitzovi z Gräfenberga


Zní to jako začátek pohádky... Pod krásnými hřebeny Hrubého Jeseníku, v osadě zvané Gräfenberg, poblíž tehdejšího Frývaldova (dnes město Jeseník) se v roce 1799 narodil Vincenc Priessnitz. Pocházel z chudé rolnické rodiny se šesti dětmi. Jelikož starší bratr František studoval teologii, bylo nejmladšímu Vincencovi předurčeno převzít rodinný statek. Každý den se vstávalo ve 4 hodiny ráno a jeho celý den byl vyplněn namáhavou prací.



Nedostalo se mu proto velkého vzdělání, měl však velmi dobrý pozorovací talent, a tak se mu velkou školou stala příroda sama. Jako pasáček dobytka pozoroval, jak se daří rostlinám v okolí pramenů a jak důležité je slunce pro jejich vzrůst. Již v mládí se naučil, že pramenitá voda, pohyb na čerstvém vzduchu a skromná strava jsou velmi významní činitelé pro udržení lidského zdraví. A později toto svoje „vzdělání“ velmi dobře zúročil.


Na začátku byl těžký úraz


V létě v roce 1819 utrpěl Vincenc těžký úraz, když jel s povozem na pole. Kůň se splašil a kopl Vincence do hlavy. Ten ztratil vědomí a spadl pod vůz, který mu ještě přejel přes hrudník. Rodiče přivolali lékaře, který ovšem konstatoval, že pokud Vincenc přežije, bude mít až nadosmrti bolestivé následky.


Léčebný dům Prieessnitz v lázních Jeseník Zdroj: Lázně Jeseník

Aby si zmírnil bolesti, přikládal si Vincenc studené obklady z lněných ručníků na hrudník. Bolesti se tak výrazně tišily a tento způsob byl rozhodně účinnější než bylinné zábaly doporučované lékařem. Vincenc v tomto způsobu léčby pokračoval a do roka se plně uzdravil. Mohl dokonce znovu vykonávat i ty nejtěžší práce. Lidé v okolí považovali jeho uzdravení za zázrak a začali ho žádat o radu.


„Vodní doktor“


Vincenc začal léčit různé zlomeniny a pohmožděniny a svým pacientům radil studené obklady na rány a omývání postiženého místa houbou namočenou ve studené vodě. Jeho věhlas se šířil a lidé mu začali přezdívat „vodní doktor“. Dřevěná chaloupka rodiny Priessnitzů se tak stala malým vodoléčebným ústavem. V roce 1822 dal jeho otec svolení k výstavbě kamenného domku, který by pojmul větší příliv nemocných.

Za krátko ani to nestačilo, a tak se Vincenc dohodl se sousedy v Gräfenbergu, kteří začali nemocným pronajímat světničky a byty. Vincenc své nemocné každodenně obcházel a diktoval sousedům, jak o nemocné návštěvy pečovat. Ze svých sousedů tak vycvičil první lázeňské ošetřovatele.


Z chaloupky k císařskému dvoru


Jak léta plynula, úspěch Vincence Priessnitze rostl. V roce 1826 byl vystavěn velký dřevěný lázeňský dům,ale již toho léta byl naplněn a muselo se uvažovat o další stavbě. V té době již léčil Vincenc mnoho příslušníků šlechtického stavu – ovšem ani ty nešetřil a nařizoval při vodoléčbě skromnou stravu a pohyb na čerstvém horském vzduchu. Město se tak nestalo dalším výletním místem šlechty a zbohatlíků, ale drsné Vincencovi metody lákaly jen opravdu nemocné pacienty. V roce 1826 byl také poprvé pozván k císařskému dvoru ve Vídni k léčení nemocného člena Habsburské rodiny.


Závist úspěchu?


Po celou svou kariéru se Vincenc Priessnitz setkával s horlivým odporem některých lékařů. Ti ho obviňovali z podvodů a lží, které mohou nemocným i uškodit. Hlavním mluvčím odpůrců byl Antonín Schnorfeil, který obvinil Priessnitze, že si díky pověrčivosti lidí zahrává s jejich životy. Spor o hodnověrnost a průkaznost jeho léčby se táhla několik let a byla projednávána i u soudu. Až v roce 1838 byly odstraněny všechny úřední překážky a všichni odpůrci a škarohlídi byli umlčeni i díky mnoha kladným posudkům českých i zahraničních lékařů.


Konec?


V roce 1851 Vincenc Priessnitz umírá. Za jeho působení se z malé horské osady staly věhlasné lázně, kam se sjížděli nemocní z celého světa. Jeho metody se šířily a byly zakládány další vodoléčebné ústavy. I věhlasné lékařské kapacity se sklonily před znalostí a uměním samouka Vincence Priessnitze, jehož poznatky se dále rozvíjely a jsou dodnes uznávány. I vy to můžete vyzkoušet. Až vás začne bolet v krku, dejte si na něj na noc studený, tak zvaný Priessnitzův obklad. A o účincích se tak přesvědčíte sami...


Priessnitz forever


A pak je tu ještě jeden Priessnitz, kultovní kapela z Jeseníku, jejíž hudba je občas chladivá stejně jako vzduch jesenických kopců anebo i onen pověstný obklad na krk... Zkrátka a dobře, Priezznitz, to je pojem, inspirace a důkaz toho, že kouzla se skrývají i v nejvšednějších věcech světa, třeba i v obyčejné vodě...


Použitá literaura:
Křížek, Vladimír: Obrazy z dějin lázeňství, Praha 2002.
Vincenc Priessnitz [online]. [cit. 2006-03-10]. Dostupné z:
http://www.zdrav.cz/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=4151
Vincenc Priessnitz [online]. [cit. 2006-03-10]. Dostupné z:
http://www.jesenik.org/mesto/osobnosti/priessnitz.asp