Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Vysoká hladina cholesterolu. Netýká se náhodou i Vás?

15.1.2008, PR článek , článek
Málokdo myslí na to, že by mohl mít zvýšenou hladinu cholesterolu. Úpravou životního stylu můžete pomoci svému srdci. Každý má šanci riziko ovlivnit!
Málokdo dnes myslí na to, že by mohl mít zvýšenou hladinu cholesterolu. Pan Jiří Hamerník (52 let) se vždy snažil stravovat zdravě a také pravidelně cvičil. Když se dozvěděl, že má zvýšenou hladinu cholesterolu, nepříjemně ho to překvapilo. „Žena mě přemluvila, abych si cholesterol nechal změřit. Výsledek mě šokoval,“ říká pan Hamerník.

Vysoká hladina cholesterolu nebolí a nemá žádné vnější příznaky. Pokud je však cholesterolu v organismu nadbytek, snadno se ukládá do cévní stěny. Céva se pak postupně zužuje. Následkem může být infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Pana Hamerníka výsledek natolik překvapil, že se objednal do Floraporadny, aby celé věci přišel na kloub.

Ve Floraporadně s panem Hamerníkem podrobně prošli jeho stravovací návyky. Ukázalo se, že pan Hamerník jen málokdy zařazuje do jídelníčku ovoce a zeleninu a mléčné výrobky. „Vysvětlili mi, že je důležité číst informace na obalech potravin.“ Dozvěděl se také, že živočišné tuky by měly tvořit pouze 1/3 všech přijatých tuků – a zbylé 2/3 by měly být kvalitní rostlinné tuky. Na druhou stranu ale pana Hamerníka pochválili – pravidelně cvičí, což je pro jeho zdraví velice důležité!

Zvýšená hladina cholesterolu (nad 5 mmo/l) je jedním z hlavních rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění Podle průzkumů má 70 % dospělé populace České republiky problém s cholesterolem. Přitom zvýšená hladina cholesterolu není už problémem pouze střední a starší generace - vysoké hodnoty se vyskytují už i u dětí!

Hladinu cholesterolu ovlivňují genetické faktory, ale především i to, jak žijeme, co jíme a zda se hýbeme. Právě úpravou svého životního stylu můžete sami výrazně pomoci svému srdci, prodloužit a zkvalitnit svůj život - nebo naopak. Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice, měl by si každý z nás uvědomit, jak je hladina cholesterolu v krvi důležitá. Pokud se sníží hladina LDL cholesterolu v krvi o 10 %, sníží se i riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění o až 20 %. Takže výmluvy neplatí, každý z nás má šanci riziko ovlivnit!

A jak jste na tom Vy? Pokud náhodou nevíte, možná je čas dojít si k lékaři (preventivní prohlídka je jednou za dva roky zdarma!).