Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Vývoj pracovních příležitostí v IT sféře

28.4.2006, FIA , článek
Milí čtenáři, tento článek je určen všem, co se někdy pokoušeli orientovat na složitém trhu pracovních příležitostí. Ale také pro všechny ostatní, kteří mají zájem získat informace o tom, jak to v personalistice orientované na získávání IT specialistů chodí.
Podle počtu inzerovaných pracovních pozic je zřejmé, že IT sféra prodělává obrovský boom. Na velký třesk zareagovaly pracovní servery a personální agentury se svojí nabídkou volných míst již dávno. Většina z nich zřídila speciální sekce pro pozice v IT, čímž jednoznačně deklarovala, že obor informačních technologií a systémů považuje za nadmíru perspektivní a interesantní.

Sekce jsou obvykle přehledné, vybavené jednoduchým vyhledáváním relevantních nabídek. Někdy lze ovšem nabýt dojmu, že veškeré inzerované informace jsou si podobné jako vejce vejci. Pravdou zůstává, že při zadávání inzerátů obvykle personalisté nehýří invencí, a tak neúmyslně znehodnocují vlastní nabídku. Proto se stále ještě můžete setkat se slovními obraty, které už vyvolávají úsměv na tváři. Patří mezi ně slovní spojení typu: „...perspektivní společnost, přátelský kolektiv, příjemné pracovní prostředí...“ apod. Chápu, že vymýšlet nové a neotřelé věty může působit dojmem nošení dříví do lesa, ale klišé formulace většinu uchazečů spíše odradí.


Kde se nejčastěji objevují vhodné pracovní nabídky


Ze zdrojů, které se běžně používají k vyhledávání pracovních příležitostí, mám osobně nejraději pracovní servery (pozor, nezaměňovat s nabídkami práce personálních agentur na jejich webových stránkách!!!). Mezi nejznámější servery patří jobs.cz, jobpilot.cz, pracevit.cz, apod. Zjevně je favorizují také zadavatelé inzerce, zvláště pak v tak specifické a dynamicky se rozvíjející oblasti, jakou je IT nebo IS.


Webové pátrání. Foto: Andres Rodriguez

Pro inzerenta je výhodou rychlost, rozptyl zásahu cílové skupiny a snadné zadávání i kontrola údajů. Pro uchazeče je příjemná snadná manipulace s informacemi a triviální možnost odezvy. Další obrovskou výhodou pro zadavatele inzerce je možnost aktuálního obměňování informací podle potřeby, což u papírových médií lze provádět jen těžko.


Pracovní server – pomocník a rádce, nebo nepřehledná změť informací?


Většina serverů nabízí poměrně přehledné, hůře či lépe vypadající a fungující nabídky inzerce pracovních příležitostí. Samotná IT sekce se pak obvykle dělí podle zaměření nebo druhu pozic. Například: Jobdnes nabízí tři základní dělení:
  • IT prodej a služby
  • IT správa systémů a služby
  • IT vývoj aplikací a systémů

Vzhledem k počtu jednotlivých pracovních nabídek lze i takto nerozvinuté segmentování považovat za dostatečné.

Jobs.cz pak na svých (mimochodem velmi přehledných a uživatelsky zajímavě zpracovaných stránkách) nabízí rozdělení podle konkrétních druhů pozic, administrátorem počínaje a webmasterem či webdesignerem konče. Zajímavostí je platová orientační hladina pro jednotlivé obory. Jak uvádí tento server, její hodnota se počítá z: „…průměrování údajů ze všech pracovních nabídek, ve kterých je plat uveden. Reálné platové podmínky v různých společnostech se mohou od těchto čísel odlišovat.“


Technoman. Foto: Ronald Hudson

Další, velmi efektní a nadstandardní „službičkou“, je výpis nejčastějších benefitů daného druhu pozice. Prakticky tak získáte přehled o tom, zda jsou v daném oboru nejčastějšími bonusy flexibilní pracovní doba, možnost vzdělávání nebo příspěvek na stravování. Jak a jestli vůbec s touto informací nějak naložíte, je potom čistě na vás, dámy a pánové.

Ostatní servery nabízí s drobnými obměnami v podstatě hodně podobné služby. U některých z nich obohacuje uživatelský komfort fulltextové vyhledávání, rozdělování pracovních nabídek podle regionů, data zveřejně, atd.


Kdo nabídne nejvíc!


Podle prestiže média se počty zobrazených nabídek pohybují ve stovkách či tisících. Jobdnes nabízí denně několik desítek pracovních pozic, it.jobs.cz generoval na počátku měsíce dubna zhruba 1400 nabídek a ve stejném čase jobpilot vizualizoval cca 2600 pracovních pozic.

Nejvíce nabídek dostanete, pokud chcete zobrazit inzeráty zadané nejen jednotlivými firmami, ale také personálními agenturami. Když však reagujete na nabídku z agentury, připravte se, že v ní musíte absolvovat alespoň jednu osobní schůzku takříkajíc „face to face“. Co se na oněch schůzkách děje? Provedla jsem pro vás drobný průzkum a zjistila, že je nadmíru důležité být obrněn trpělivostí a vyzbrojen kvalitním životopisem. Většina pracovníků personálních agentur obvykle nemá příliš jasnou představu o rozdílech mezi jednotlivými IT pozicemi, a tak většinou zkoumá základní člověčí dispozice.


První krok k vysněné práci, aneb nejlepší CV Vašeho života


Milí potenciální uchazeči o zaměstnání snů, nejdůležitějším prvním krokem k tomuto cíli je profesionálně vytvořený životopis, neboli CV. I nejlepší programátor, webdesigner, správce sítě či analytik nemusí zavadit o práci, pokud se bude prezentovat životopisem, ve kterém své zkušenosti, vzdělání a kladné stránky nevynese do nebe! Navíc je třeba brát v úvahu, že na stole člověka, jenž vás může pozvat na personální pohovor, se objeví zpravidla několik desítek životopisů. Je tedy důležité psát CV strukturované, vyzdvihovat nepřitažlivější informace a příliš se nerozepisovat, abyste personalistu nezahltili informacemi.


Tady je můj životopis! Foto: Dreamstime

Některé pracovní servery nabízí jako placenou službu pro své klienty možnost získávat životopisy uchazečů přímo z databáze. Proto lze tímto malým sebepropagačním krokem, spočívajícím v uložení CV na pracovním serveru, dosáhnout možnosti přímého oslovování od zaměstnavatelů.


Nezapomínejte…


  • Drobné maličkosti v životopisu dotváří celek.
  • Nezapomínejte proto uvádět absolvované zahraniční stáže, projekty, kterých jste se zúčastnili (a to třeba jen vzdáleně během studia).
  • V oblasti IT více než kde jinde platí, že referenční projekty prodávají a jsou nejlepším indexem kvality uchazeče.


Přesně takovou práci chci!


Jestliže jste už někdy podobnou větu vyslovili, a nyní už vysněnou práci máte, gratuluji. Většina z nás ovšem na své místo snů ještě čeká. Chcete-li dostat za odvedenou práci kvalitně zaplaceno, je nezbyté začít vyjednávat o nástupním platu již při první závazné schůzce s budoucím zaměstnavatelem. Startovní čarou v této oblasti může být právě zveřejňovaná statistika it.jobs.cz. Jinak je nutno reflektovat situaci na trhu práce, dostupnost pracovních nabídek, region a velikost firmy.


Velká

versus

malá firma, zahraniční

versus

domácí společnost


Zahraniční společnosti a větší firmy s dostatkem finančních prostředků obvykle nabízí svým pracovníkům různé bonusy a benefity. O jejich rozsahu je dobré se informovat ještě před podpisem pracovní smlouvy. Často totiž mohou navýšit hrubou mzdu dokonce i o dvojnásobek. Ve sféře IT je obvyklým benefitem užívání mobilního telefonu i k soukromým účelům, služební notebook nebo připojení k internetu z domova, hrazené zaměstnavatelem. Menší firmy pak obvykle nabízí stravenky nebo občasné využití služebního auta k soukromým účelům. Přiznávám, že jsou to důležité motivátory, ale není kvůli nim radno zapomínat na vlastní hrubou mzdu.


Nástupní plat


Jeho výše je většinou otázkou průniku křivky nabídky a poptávky, přičemž platy v IT se pohybují nad hranicí celorepublikové průměrné mzdy, a to i v chudších regionech. V rámci vstupního vyjednávání o výši nástupního platu je důležité získat informace o pravidelném zvyšování mzdy ve firmě. Standardní bývá zvyšování jednou ročně u velkých organizací; u menších firem je zvýšení platu nejčastěji otázkou dohody se zaměstnavatelem.


Úžasné pracovní místo. Foto: Christina Craft


Poslední rady


  • Věnujte péči svému CV a doplňte do něj všechny důležité informace.
  • Pokud spolupracujete s personální agenturou, chtějte podrobný popis pracovní pozice.
  • Nenechte se ošálit malým nástupním platem a příslibem pravidelného zvyšování v nadstandardní výši.

Na závěr mi dovolte popřát všem, kteří se chystají na odvážnou výpravu za novými pracovními příležitostmi, hodně úspěchů a šťastnou ruku při volbě budoucího zaměstnavatele.


Zdroje informací:
www.jobs.cz (duben 2006)
www.jobpilot.cz (duben 2006)
www.pracevit.cz (duben 2006)
www.jobdnes.cz (duben 2006)
www.cvonline.cz (duben 2006)