Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zázvor: zázračný pomocník pro zdraví

18.7.2014, Jana Běhalová, článek
Oblíbili jste si zázvor? Oddenky této rostliny jsou od starověku považovány za lék na spoustu nemocí. Zázvor je obrovským zdrojem energie, povzbuzuje mysl a působí preventivně proti chřipce i rakovině.
V čínské medicíně se zázvor používá k léčení už více než 2 000 let. Jedno prastaré rčení dokonce říká, že kdo jí tuřín v zimě a zázvor v létě, ten nepotřebuje lékaře. Zázvor je také klíčovou bylinkou v Ajurvédské medicíně, která vychází z tradičního indického lékařství.

Do Evropy se tento exotický oddenek dostal po pádu Římské říše, kdy ho k nám přivezli kočovní arabští obchodníci. Popularita zázvoru vzrostla natolik, že se během středověku stal vedle černého pepře jedním z nejpoužívanějších koření a také oblíbenou přísadou pro výrobu cukrovinek. V 16. století stála v Anglii libra sušeného zázvoru stejně jako jedna ovce. Dnes je zázvor rozšířený po celém světě a stále se těší velké oblibě nejen v kuchyni, ale také v přírodní medicíně.




Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Franz Eugen Köhler


Rostlinka se k nám dováží z tropických oblastí Asie a zpracovává se z ní dužnatý oddenek, který můžete použít čerstvý i sušený, lze ho nakládat, kandovat, připravovat z něj čaje, šťávy, sirupy nebo třeba zázvorové pivo.

Nejčastěji se ze zázvoru připravuje čaj, který můžete popíjet v zimě i v létě. Výluh ze zázvoru prohřívá organismus a zlepšuje krevní oběh, posiluje imunitu a povzbuzuje mysl. Zázvorový čaj vás postaví na nohy v období chřipek i při nachlazení z klimatizace.

Příprava čaje je snadná. Zázvor můžete nakrájet na malé kousky nebo ho nastrouhat na hrubém struhadle, dvě až tři lžičky zázvoru přidejte do čajové konvice, zalijte vroucí vodou a nechte pár minut vyluhovat podle toho, jak chcete mít čaj silný. Jakmile nápoj trochu vychladne můžete přidat šťávu z poloviny citrónu a dosladit medem. Nápoj můžete ještě zesílit přidáním zeleného či černého čaje nebo ho dochutit lístky máty či meduňky.


Zdroj obrázku: Pixmac

A co všechno zázvor léčí? Tady je malé desatero toho nejzajímavějšího.

1. Zlepšuje krevní oběh a prokrvení končetin
Zázvor je silný antioxidant, obsahuje chrom, hořčík a zinek, které přispívají ke zlepšení průtoku krve v těle. Je tak účinný proti zimnici, horečce a podporuje pocení. Pokud trpíte na ledové končetiny nebo je vám neustále zima, pak vás zázvorový čaj zahřeje a dodá energii.

2. Léčí žaludeční nevolnosti všeho druhu
Dělá se vám špatně, jen co nastoupíte do auta, nebo trpíte mořskou nemocí? Je prokázáno, že výtažky ze zázvoru uklidňují žaludek a jsou účinným lékem na celou řadu žaludečních nevolností. Zázvor pomáhá nejen námořníkům, ale v malých dávkách uleví od ranní nevolnosti i těhotným ženám nebo pacientům po chemoterapii. K dostání je jako doplněk stravy v tabletách, pomůže ale i žvýkání čerstvého nebo kandovaného zázvoru.

3. Tlumí bolest i záněty
Zapomeňte na aspirin a ibuprofen! Zázvor je považován za jednu z nejsilnějších přírodních látek, která působí proti bolesti a zánětu. V přírodní medicíně se užívá pro léčbu migrén a bolestí hlavy. Pomáhá zklidňovat namožené svaly a bolavé klouby a dokonce je podle odborných studií účinný při menstruačních bolestech. Užívá se jak ve formě zázvorového čaje nebo doplňků stravy, tak i jako mast či tinktura, kterou můžete vmasírovat na bolavá místa. Z nakrájených plátků lze připravit také relaxační koupel.

4. Povzbuzuje imunitu a léčí chřipku
Zázvor se používá již tisíce let pro přírodní léčbu nachlazení, chřipky a dalších infekcí. Povzbuzuje pocení, a tím i tolik potřebnou detoxikaci a vyplavování škodlivých látek z těla. Posiluje přirozenou funkci našeho imunitního systému, působí antibakteriálně a antisepticky. Některé studie dokonce tvrdí, že má antibiotické účinky. Při bolestech v krku vyzkoušejte zázvorové bonbóny nebo pastilky s výtažky ze zázvoru.

5. Snižuje krevní tlak i riziko mrtvice
Jako doplněk léčby ocení zázvor především lidé, kteří mají vysoký krevní tlak. Účinné látky obsažené v zázvoru působí proti ucpávání tepen, snižují hladinu cholesterolu a pomáhají zabránit tvorbě krevních sraženin, které omezují průtok krve. Pokud vám tedy tlak často vyskakuje nahoru, přidávejte si zázvor pravidelně jako koření do jídel. Posílíte zdraví svého kardiovaskulárního systému a snížíte potenciální riziko infarktu a mrtvice.

6. Pomáhá při trávení i hubnutí
Zázvor stimuluje tvorbu trávicích enzymů, zlepšuje vstřebávání živin do našeho těla a podporuje správný chod metabolismu. Zázvor navíc působí blahodárně při bolestech střev způsobených nadýmáním a upravuje činnost trávícího traktu. Pro svou vlastnost snižovat cholesterol v krvi a odbourávat tuky je také hojně využíván jako přísada do přípravků na hubnutí.

7. Ulevuje od dýchacích obtíží i astmatu
Pokud trpíte častým onemocněním dýchacích cest, chronickým kašlem nebo máte astma, pak vězte, že vám může pomoci právě zázvor. Látky obsažené v zázvoru nejen uvolňují dýchací svaly a rozšiřují plíce, ale také povzbuzují uvolňování hlenu a lepší vykašlávání.

8. Upravuje hladinu cukru v krvi
Zázvor sice není lékem, který by uměl vyléčit diabetes, dokáže ale upravovat vysokou hladinu cukru v krvi. Studie dokonce prokázaly, že tento aromatický oddenek napomáhá vstřebávání glukózy do svalových buněk, a plní tak podobnou funkci jako inzulín.

9. Bojuje proti kvasinkám
Kvasinkové infekce trápí nejčastěji ženy a jejich léčení bývá mnohdy zdlouhavé. Nicméně nezoufejte, je totiž prokázáno, že zázvor umí úporné kvasinky vyhánět z těla ven. Má silné antibakteriální účinky a působí také jako slabé antibiotikum. Doporučuje se jako koření při úpravě jídelníčku i jako přísada do léčivých koupelí.

10. Ničí rakovinné buňky
Zázvor je silný antioxidant a jeho pravidelná konzumace v jakékoli formě pomáhá v prevenci rakoviny. Studie dokonce prokázaly, že zázvor dokáže zamezit růstu některých typů zhoubných buněk, například při rakovině slinivky nebo vaječníků.

Využití zázvoru je všestranné. Tak jako u jiných léčivých rostlin však platí, že je potřeba ho užívat s mírou. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka jsou 4 gramy čerstvého zázvoru denně.