Zdravá výživa - mořské řasy
18.7.2008, Simona Grygárková, článek
Mořské řasy jsou zdrojem velmi cenných látek pro lidský organismus. U nás je běžně k zakoupení celá škála řas - wakame, nori, arame, hijiki, kombu, metabu, agar. Řasy obsahují více vápníku než kravské mléko a dokonce i více jódu než mořské ryby. Zařaďte řasy do svého jídelníčku, vyplatí se to.
Proč jsou řasy tak cenné?
„Mořské řasy obsahují vitaminy A, B2, B12, C, z minerálních látek především železo, vápník, jód, chróm, zinek, hořčík, sodík. Obsahují patnáctkrát více minerálních látek než zelenina. Například wakame a arame obsahují desetkrát více vápníku než kravské mléko, hijiki desetkrát více železa než hovězí maso. Kombu a arame jsou až pětsetkrát bohatší na jód než ústřice, a dokonce tisíckrát víc než mořské ryby.
Dále jsou kvalitním zdrojem dobře využitelných lehce stravitelných bílkovin, uhlovodanů a látek, které neutralizují v těle kyseliny z moderní rafinované stravy. Mají schopnost rozpouštět tuky a hleny. Jejich častá konzumace se brzy odrazí i na kráse, hlavně na bohatých lesklých vlasech a pevných nehtech,“ vysvětluje na úvod Ing. Petra Malá, která se zabývá zdravým zdravou výživou a životním stylem.
Řasy pomáhají zhubnout
Mořské řasy mají velkou schopnost eliminovat vlivy chemických a radioaktivních látek. Čistí organismus od těžkých kovů, jako je rtuť, olovo, kadmium. Výrazně se podílejí na snižování škodlivého cholesterolu. Díky vyvážené kombinaci vitaminů a minerálů mohou být při pravidelné konzumaci účinnou prevencí civilizačních onemocnění (jako jsou vysoký krevní tlak, arterioskleróza, různé druhy alergií, revmatismus, rakovina, cukrovka, poruchy nervové a gynekologické) nebo mohou jejich stav výrazně zlepšit.
„Každý druh řas působí vysokou léčebnou silou v jiné oblasti - wakame proti rakovině a zvýšené viskozitě krve, kombu při vysokém krevním tlaku, nori proti množení bakterií. V rámci výzkumu rakoviny byla objevena ještě jedna obsahová látka, pro lidský organismus daleko důležitější. Řasy jsou bohaté na fucoidan, který při rakovině prsu dokáže zadržet, či alespoň zpomalit, její vývoj. Právě díky řasám se u Asiatek vyskytuje rakovina prsu mnohem méně než u Evropanek. Mořské řasy mají výhodu, že oproti rybám nežijí tam, kde je silně znečištěné moře. Především v Japonsku, Číně a Koreji jsou zelené, červené a hnědé řasy lahůdkovou mořskou zeleninou a zároveň základní potravinou.“ V zemích, kde jsou řasy běžnou součástí denního jídelníčku, žijí lidé déle a zdravěji. Jeden Japonec zkonzumuje v průměru 98 listů řasy nori ročně. Většina u nás prodávaných mořských řas pochází z japonského Hokkaida a z Bretaně.
Mořské řasy jsou dostupné i cenově všem. Jedna porce vyjde zhruba na jednu korunu a obsahuje komplex vitaminů a minerálů. Balení vydrží jednomu člověku při každodenní konzumaci půl roku. Denní potřebu cenných látek zajistí kousek řasy o velikosti poštovní známky. „Pokud chcete mořské řasy zařadit do jídelníčku a nemáte s nimi žádné zkušenosti, nemějte obavy a nechejte se inspirovat,“ radí paní Petra.
NORI
Nori patří asi mezi nejznámější druh mořské řasy. Velmi kvalitní nori pochází z Japonska, kde se jí dobře daří. Roste v chráněných zálivech u pobřeží, kde je menší obsah soli ve vodě. Její pěstování vyžaduje značnou dovednost, kvalitní setbu, teplotu, čisté prostředí, správné načasování setby a následné sklizně. Nori se sbírá ručně a suší se na slunci na tenkých listech papíru. „Tato řasa patří k největším zdrojům bílkovin, obsahuje hodně vitaminu A, C, B. Dále pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, rozpouští tuk a zlepšuje trávení těžkých jídel. Nori působí velkou silou také proti množení choroboplodných zárodků v organismu.“
V Japonsku bývá servírována hlavně k jídlům pečených na oleji. Nori se před použitím praží nad plamenem tak, že se s řasou pohybuje a sleduje se, jak se její barva mění na krásně zelenou. Jednodušší verze je koupit si již opraženou „sushi-nori“, ze které se můžou rovnou točit sushi-rolky. A mezi úplně nejjednodušší, a pro začátečníky ideální, jsou zelené nori vločky, které jsou k okamžité spotřebě. Nemusí se předem namáčet ani vařit. Sypou se do všech možných jídel ihned po uvaření. Pokud se nepřežene množství řasy, nikdo nepozná, že například v polévce plave něco jiného než majoránka či petrželka.
ARAME
Mořská řasa arame roste v Pacifiku. Má hnědé lístky, které sušením zčernají. Lístky mají tvar vějíře, který je asi třicet centimetrů dlouhý a čtyři centimetry široký. Obsahují především jód, vápník a železo. Tato řasa se sbírá ručně od května do srpna. Pak se sedm hodin vaří a suší na slunci. „Arame je vhodná při začátcích s řasami v kuchyni, protože nemá výraznou chuť mořského zápachu. Tato řasa může být vhodným doplňkem luštěninových či obilninových jídel, díky ní se stanou lehčeji stravitelnými. Je vhodná i do salátů. Když ji vaříme v polévce, neměla by tam zůstat déle než deset minut, protože potom přehluší ostatní chutě. Jako koření se používá usušená v troubě a rozdrcená na prášek,“ popisuje paní Malá.
Těstovinový salát s mořskou řasou arame
Ingredience: 500 g těstovin, 2 mrkve, půlka pórku, kápie, 6 lžic panenského olivového oleje, 2 lžíce octu (nejlépe balzamikového či jablečného) nebo šťáva z citronu, 1 stroužek česneku, mořská sůl, pepř, bazalka, pažitka či petrželka, černé olivy, řasa arame.
Opereme jednu lžíci arame a dáme ji na půl hodiny vařit. Nesmíme se vylekat její vůně, v salátu to již nepůjde cítit. Uvaříme si těstoviny, potom je scedíme a smícháme s olivovým olejem, nakrájenou zeleninou, olivami, bylinkami. Promícháme a přilijeme ocet, dosolíme a nakonec posypeme uvařenou řasou arame. Pro obměnu můžete tento salát připravit s tuňákem či lososem.
HIJIKI
Hijiki patří mezi nejoblíbenější japonské řasy. Čerstvá řasa má hnědou barvu, ale usušením přechází do černé. Hijiki je japonské tradiční jídlo používané v polévkách a omáčkách. Tato řasa se divoce vyskytuje při pobřeží Japonska, Korei a Číny. „Hijiki je obzvlášť bohatá na vitaminy, minerální látky, hlavně vápník, hořčík, jód, železo, zinek, sodík, bílkoviny a vlákninu.“ Japonci věří, že pravidelná konzumace této řasy zvyšuje imunitní systém a pomáhá na krásu. Řasu namočíme a vaříme dvacet pět minut.
Fazolová polévka s řasou hijiki
Ingredience: 200 g červených fazolí, 2 kousky řasy hijiki, 1 petržel, 1 větší cibule, pažitka, řeřicha.
Fazole namočíme nejlépe přes noc, řasu hijiki namočíme do jednoho litru vody asi na dvacet minut, potom nakrájíme a přidáme k fazolím i s namáčecí vodou a vaříme v hrnci zhruba hodinu a půl. Potom přidáme nakrájenou zeleninu a vaříme do měkka. Nakonec přidáme pažitku a řeřichu a dosolíme mořskou solí.
Titulní foto: dreamstime.com