Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zdravé dýchání I.

21.7.2006, Doris Danielová, článek
Mnohdy hledáme podstatu ve věcech složitých, a nakonec se ukáže, že se velká neznámá skrývá pod něčím zcela banálním. Co například dýchání? Dýcháme neustále, jelikož dýchat potřebujeme. Naučte se ovládat svůj dech ve svůj prospěch.

Normální dýchání


Vdechem se dostává vzduch přes dýchací cesty do plicních sklípků. Zde prostupuje kyslík ze vzduchu přes tak zvanou alveolokapilární membránu do krevního řečiště, kde se ihned váže na hemoglobin červených krvinek (erytrocytů). Ty pak kyslík dopravují do různých orgánů a částí těla, kde si jej buňky odebírají, použijí ke svému metabolizmu a do červených krvinek pak "vracejí" kysličník uhličitý, který je zplodinou metabolismu buněk.


Faktory ovlivňující správné dýchání


  • průchodnost nosu a horních i dolních dechových cest (nemoc: rýma a astma)
  • dobrá prostupnost alveolokapilární membrány (nemoc: plicní fibróza (zbytnění vazivové tkáně v plicích)
  • dostatečná kvantita i kvalita červených krvinek (nemoc: chudokrevnost)


Správné dýchání po asijsku


Ve většině kultur Asie a v jejich lékařských systémech hraje správné dýchání a jeho různé léčivé obměny nesmírně důležitou roli. Proč? Objasníme si to na příkladu čínské tradiční medicíny.


Životodárná energie čchi


Jak jsme si už říkali v předchozích článcích o zdraví, podle starých čínských zdravovědných představ žije lidské tělo proto, že se v něm pohybuje životadárná energie (zvaná čchi). Část z ní pochází z vrozených zdrojů (od rodičů) a na ní už příliš mnoho nezměníme, leda že se snažíme z jejího „koláče“ ukrajovat pomalu, abychom si zachovali delší zdraví i život.


Energie z našeho jídelníčku


Kromě toho však v našem těle koluje energie získaná, kterou ovlivnit můžeme, a to velice výrazně. Jedna její část pochází z potravy, druhou přijímáme právě dechem, ze vzduchu. Svoje zdraví, duševní i tělesnou pohodou proto můžeme upravovat a řídit pomocí změn v jídelníčku a také správným používáním dechu.


Dýcháte správně?


Většina lidí v naší euroamerické civilizaci však správně dýchat vůbec neumí, neumíme to ani pro zajištění správného fungování základních životních dějů, natož pak k léčebnému využití. Dýcháme většinou zcela povrchně, nezapojujeme správně břišní složku dýchání (to se týká zvláště žen, které ve snaze o ploché bříško považují „vyboulení“ břicha při břišním, tj. bráničním dýchání, za „společensky nepřijatelné“).


Foto: Dreamstime.com

Ve stresu, který je v moderním způsobu života pro člověka opravdu dost velký, dech většinou ještě více změlčíme a zrychlíme, místo toho, abychom ho prohloubili a zklidnili. Zkuste se zamyslet sami nad sebou – jak dýcháte vy?


Proces dýchání v našem těle


Z hlediska „vědy“ je základním úkolem dýchání samozřejmě přísun kyslíku, který je základem pro správné fungování metabolismu všech buněk těla, a odsun kysličníku uhličitého, jedné z hlavních zplodin metabolismu buněk. Kromě toho však existují i mnohé další pohledy na to, co všechno se při dechovém cyklu odehrává.


Dýchání z hlediska alternativní medicíny


Medicína alternativní a různé nové, holistické (celostní) přístupy dokáží s dechem pracovat tak, že jeho prostřednictvím uvolňují bolest, zlepšují látkovou výměnu v určitých orgánech apod.


Znáte holotropní dýchání?


Práci s dechem využívají také některé psychoterapeutické směry. Například Grofovo holotropní dýchání, které prostřednictvím práce s dechem navozuje zvláštní, meditaci podobný stav mysli, v němž je možno vrátit se až do prožitků spojených s nitroděložním životem a snad i do životů minulých...

Pouštět se však do takových složitých technik, jako je holotropní dýchání, však doporučuji pouze pod vedením opravdu dobře vyškolených a zkušených odborníků, protože jejich nesprávné provedení může mít pro zdraví spíše negativní následky. My se proto soustředíme na techniky jednodušší, snáze proveditelné, účinné a přesto bez rizika. Jejich společným základem je zvládnutí plného jógového dechu.

Titulní foto: Jason Stitt