Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zdravé dýchání II

4.10.2006, Doris Danielová, článek
V plném jógovém dechu se všechny tři typy dýchání spojí do jediného nádechu a výdechu, vytvoří plynulou vlnu, která začíná vyklenutím břicha ven (nádechem "do břicha"), postupuje přes hrudník a končí v podklíčkových oblastech. S výdechem se podklíčkové oblasti, hrudník i břicho zase vracejí zpět. Tento typ dech výborně rozvíjí plnou kapacitu plic.

Endogenní dýchání - nový medicínský hit


V poslední době se na trhu objevil přístroj, který slibuje zlepšení dušnosti nemocným s respiračními onemocněními. Princip spočívá ve vydechování do hadičky přes odpor vodního sloupce. Přístroj se stal hitem a doporučují jej i lékaři. Dýchání proti odporu se využívá již dlouho a doporučuje k rozvíjení plicních sklípků a zábraně kolapsu drobných průdušinek a využívá se například ve hře na flétnu u astmatických dětí.


Zpomalte stárnutí svých buněk


Podle nových výzkumů se však jedná hlavně o takzvaný rozvoj endogenního buněčného dýchání, kdy se v buňkách lidského těla začne v důsledku krátkodobého nedostatku kyslíku produkovat kyslík, čímž se výrazně zlepší kvalita buněčného metabolizmu, což vede ke zpomalení stárnutí buněk (i celého těla) a zlepšení zdraví. Jóga dosahuje tohoto efektu různými druhy dechových cvičení, jejichž princip si přiblížíme.


Začněte u jógy


Jóga ukazuje, jak lze pomocí různých dechových technik ovlivňovat tělo i mysl a učí správně dýchat. Zásadou je dýchat nosem, neboť v něm se vzduch čistí, ohřívá a připravuje na cestu do plic. Dech má být zcela volný, bez napětí, neslyšný a tichý, ale přitom vydatný.

Základem pro moderního člověka je tudíž osvojit si v první řadě jógovou techniku, která se nazývá plný jógový dech.


Plný jógový dech


Principem je současné stejnoměrné zapojení všech tří typů dýchání – břišního, kdy se při nádechu bránice pohybuje dolů, stlačuje břišní orgány a rozpíná se hrudník, hrudního, při kterém se vdech děje rozpínáním hrudi a zdviháním žeber, a podklíčkového, kdy vzduch proudí do hrotů plic.


Jak vypadá v praxi?


V plném jógovém dechu se všechny 3 typy dýchání spojí do jediného nádechu a výdechu, vytvoří plynulou vlnu, která začíná vyklenutím břicha ven (nádechem "do břicha"), postupuje přes hrudník a končí v podklíčkových oblastech. S výdechem se podklíčkové oblasti, hrudník i břicho zase vracejí zpět. Tento typ dech výborně rozvíjí plnou kapacitu plic.


Natrénujte si plný jógový dech


Položte se na záda, paže volně podél těla, dlaně otočeny vzhůru. Nohy jsou natažené nebo pokrčené s chodidly opřenými o podložku. Zavřete oči a uvolněte se. Položte si dlaně na břicho a pozorujte pohyb břišní stěny při nádechu a výdechu. Nyní si položte dlaně ze strany na žebra (prsty směřují k hrudní kosti) a pozorujte, jak se žebra pod dlaněmi roztahují a opět stahují.

Pak si položte dlaně těsně pod klíční kosti a pozorujte pohyby hrudi v tomto místě. Poté si přiložte jednu ruku dlaní na břicho a druhou na hrudník a zkuste co nejvíce vyklenout břicho ven a zároveň se do něj nadechnout (bránice se sune dolů, hrudník se roztahuje). Přiložená ruka kontroluje vyklenutí břicha.

Pak plynule pokračujte rozepjetím hrudníku (druhá ruka kontroluje tento pohyb) a nakonec podklíčkových oblastí. Výdech volně a plynně navazuje tak, že napřed vydechnete vzduch z podklíčkových oblastí, poté z hrudi a nakonec z břicha (bránice se zvedne do hrudi a vytlačí z ní zbytky vzduchu).


Kdy vám jógový dech přijde vhod?


Jakmile si jednou zvyknete celou dechovou vlnu procítit tak, abyste skutečně prodýchali všechny tři oblasti, můžete plný jógový dech používat dle potřeby kdykoli - vsedě v kanceláři jednou za půl hodiny pro řádné prokysličení těla i mozku, k relaxaci, když vás naštve šéf nebo manžel/ka (než člověk vypustí z úst nadávku, vyplatí se provést pár hlubokých plných dechů a uvidíte, jak rychle vás rozčilení přejde), večer před usnutím, kdy se hlavou valí spleť chaotických myšlenek po náročném pracovním dnu a ne a ne usnout…..


Další finty, jak dosáhnout relaxace těla i ducha pomocí změn dechu


Nádech tonizuje, napíná svaly, výdech uvolňuje


Toho se využívá v různých fyzických cvičeních, například také při spinálních cvicích (cviky proti bolestem zad, odvozené z jógy a založené na protahování svalů kolem páteře), kdy nádech při otáčení hlavy a těla v protisměru zajišťuje dostatečné svalové napětí, a tím i zabrání nežádoucímu výhřezu meziobratlové ploténky u osob s nedostatečně pevným svalovým korzetem zad (což při věčném sezení u počítače s nedostatkem pohybu máme skoro všichni).


Foto: Lev Dolgachov


Zádrže dechu


Skvělých účinků na relaxaci svalů i ducha a zároveň i zlepšení žilního návratu krve k srdci mají zádrže dechu, používané hojně v józe. Zádrž v nádechu či výdechu je provázená současným rozepjetím hrudi, čímž v hrudníku vzniká podtlak, nasává se přitom krev z nohou a břicha do srdce, což má vynikající účinek proti křečovým žilám.


Nádech a výdech s polouzavřenou hlasovou štěrbinou


Vyžaduje chvíli tréninku, ale po zvládnutí umožňuje "rozdýchat" astmatický záchvat a při preventivním používání přímo lahodí buňkám našeho těla, neboť již zmíněný mírný nedostatek kyslíku zlepšuje buněčný metabolismus, snižuje množství volných radikálů a skutečně omlazuje.


Prodýchávání bolestivých či nemocných míst


Tato technika má také své kořeny v józe a používá se k relaxaci s některými formami vizualizace nemocných orgánů. V příjemné relaxaci se zavřenýma očima "posíláme" dech tam, kde je potřeba (kde něco bolí) a přitom si představujeme, jak s každým nádechem proudí do postiženého orgánu ozdravná energie. S výdechem z něj odchází bolest či nemoc z těla ven.


Tajemství jógy je ve vytrvalosti


Různého čarování s dechem je v józe ještě mnohem více, to už však překračuje rámec našeho článku. Stojí zkrátka za to jógu cvičit, protože je to dokonalý cvičební systém, propracovávaný již po několik tisíciletí. A hlavně - čím více jógu člověk cvičí, tím je mu lépe.

Což se bohužel o valné většině novodobých sportů, vedoucích často leda tak k trvalé invaliditě, říci nedá. Ale každému samozřejmě vyhovuje něco jiného. Takže - cvičte, na co máte chuť - a hlavně pořádně dýchejte!

Titulní foto: Dreamstime.com