Zelený čaj - zdravé novoroční povzbuzení
11.1.2008, Eliška Tlustá, článek
Chladné a sychravé počasí přímo vybízí vychutnání si teplého čaje. Cítíme-li se unaveni, můžeme sáhnout po dobrém zeleném čaji, který nám poskytne povzbuzení mysli, zároveň dodá vitamíny a pomůže odstranit symptomy stresu. Doporučíme Vám také tip na dárek pro milovníky čaje.
Čaj jako součást kultury
Čaj jako takový patří k nejvíce konzumovaným nápojům na světě. V mnoha zemích je pití čaje záležitost kultury, tradice (například „Odpolední čaj“ v Anglii) a součást určitého rituálu.
Zelený čaj chutná i léčí
Chceme-li se vystřídat pití kávy, zkusme si udělat zelený čaj, který také povzbudí náš organismus. V případě zeleného čaje se totiž propojují dvě kvality. Jak chuťový, tak léčebný účinek tohoto čaje.
Domovem zeleného čaje je Asie
Zelený čaj pochází z lístků případně pupenů stromu či keře z rostliny zvané Thea sinensis, v současné době známým pod novějším názvem Camellia sinensis. Je to celoročně zelený strom, popřípadě keř, jehož domovem je Asie. (Z Japonska pochází jiný druh čajovníku a to Camelia Japonica). Vyžaduje tropické až subtropické klima deštného pralesa.
Tradiční pěstování čaje
Tradičním sběr čaje provádí denně sběrači (hlavně sběračky) v období sklizně. Sklízejí ručně vždy dva lístky a pupen. Při tradičním ručním sběru čaji lze docílit rozlišení mladých od starších lístků popřípadě pupenů. Díky tomuto způsobu je sběr čaje prováděný ručně kvalitnější než sběr pomocí strojů, což je modernější metoda sklízení čaje.
V knize Petera Opplingera „Nová kniha o zeleném čaji“ hovoří o tom, že sběračky v době sklizně „sesbírají denně úrodu 30-35 kg čerstvého čaje. Z toho se získává množství 7-9 kg sušeného čaje určeného pro spotřebu“.
Čaj a dějiny
Kořeny používání čaje jako nápoje leží před pěti tisíci lety v Číně. Kde byl čaj objeven zřejmě spolu se vznikem čínské medicíny. V roce 202 př.n.l. byly již šlechtěny čajovníky v oblasti S´-čchuan. Ale až v šestém století se v Číně a v Tibetu stal lidovým nápojem. Ve čtrnáctém století pronikají první zprávy o existenci čaje do Evropy. A v roce 1650 se čaj dostává do Anglie. Zpočátku byl čaj velmi drahým zbožím. Postupně ale vznikaly čajovny a v Anglii se rozvíjela „čajová kultura“.
Zelený čaj versus černý
Zelený čaj je specifický tím, že při jeho zpracování nedochází k žádným chemickým procesům. Nefermentizuje se, ani neoxiduje tak jako čaj černý.
Povzbuďte své smysly!
Zelený čaj má povzbuzující účinky - je to dáno obsahem kofeinu. Dále obsahuje třísloviny, flavonidy, teobromin, tuk, saponity, éterické oleje, karoten, vitamíny (zejména vit.C a vitamíny z řady B), stopové prvky a enzymy. Množství těchto látek je dané oblastí, kde se pěstuje a stářím lístku ve chvíli sběru. „Více kofeinu obsahují mladé lístky a pupeny. Starší lístky obsahují zase více tříslovin,“ uvádí ve své knize o zeleném čaji Peter Opplinger.
Připravte si povzbuzující zelený čaj
„Ačkoliv se přesná teplota vody a doba luhování se velmi liší dle původu a způsobu zpracování čajových lístků, zcela obecně se snad dá říci, že čím kvalitnější čaj, tím nižší teplota vody (voda na čaj by však měla projit varem, který ji okysličí), kratší doba luhování a větší počet nálevů. Dále obecně platí: cca 1 polévková lžíce čajových lístků na cca 0,5 l konvici,“ říká pan Aleš Juřina, „milec čaje“ ze Spolku milců čaje, s r.o. Chcete-li, aby v nálevu vzniklém z louhování zeleného čaje, byl nápoj s větším obsahem kofeinu - louhujte čaj pouze dvě minuty. Za tuto krátkou dobu se vylouhuje téměř veškeré množství kofeinu.
Jak zvýšit v čaji třísloviny
Třísloviny pomáhají proti krvácení, průjmům, proti nadměrnému pocení a zmírňují působení některých jedů. Mají i protibakteriální a protivirový účinek. Mají stahující účinek a účinek protizánětlivý!
Vyššího účinku tříslovin v zeleném čaji docílíte delším louhováním než v předchozím způsobu. Louhujte čaj dvě až čtyři minuty a získáte tak zdraví prospěšný čaj. Při přípravě zeleného čaje použijte nejlépe čaj sypaný – je mnohem kvalitnější než čaj sáčkový.
Dobrý tip na dárek
Mezi nejznámější druhy zeleného čaje patří například Gunpower. Aleš Juřina ze Spolku milců čaje, s r.o. doporučuje vyzkoušet jeden z pěti nejvěhlasnějších čajů Číny: LONG JING - "Dračí studna", BI LUO CHUNG - "Modrozelené spriálky jara", MAO FENG - "Ochmýřené vrcholky". PUTUO SHAN FO CHA - "Buddhův čaj z ostrova Putuo"a nebo LUAN GUAPIAN - "Melounová semínka". Pokud si ještě nevíte rady s vánočním dárkem pro někoho ze svého okolí, můžete darovat zelný čaj.
Léčivé účinky
Zelený čaj má kladný vliv na zdravotní stav. „Posiluje koncentraci, duševní výkonnost, zlepšuje schopnost učit se,působí proti depresím, mírní žaludeční a střevní problémy, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje cévy,má antibakteriální činky, snižuje množství stresových symptomů, je bohatý na stopové prvky a vitaminy, podporuje funkci jater, zabraňuje vzniku zubního kazu a je silně alkalickým nápojem, který působí proti překyselení,“ říká ve své knize Peter Opplinger.
Zdroj: www.tea.cz
Titulní foto: www.dreamstime.com