Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zimní aromaterapie

4.1.2008, Simona Grygárková, článek
V období zimy nás ohrožuje nachlazení a celá pleáda virů. S prevencí by se mělo začít včas, nejlépe již v prvních podzimních měsících. Základními kroky jsou pohyb na čerstvém vzduchu, otužování, saunování, vyvážená strava s velkým podílem ovoce, zeleniny, dostatečný pitný režim a užívání bylinek povzbuzujících imunitní systém. Dnes vám přinášíme rady, jak v poklidu přežít zimní období.
„Organismus v tomto období potřebuje pravidelně dodávat vitamin C – největší přírodní zásobárnou je rakytník řešetlákový, ve formě šťávy, sirupu či čaje, dále ho obsahuje šípek, listová zelenina, citrusové plody. Se všemi uvedenými kroky můžete začít i od ledna, ale udělejte si do nového kalendáře poznámku, nejlépe již na září!“ radí Jasmína Míchová, která je známá aromaterapeutka a znalkyně zdravé výživy a fytoterapie.


Vyberte si správný olej


Éterické oleje při dlouhodobém pravidelném používání (inhalace, aromamasáže, inhalace) výrazně podporují imunitní systém, a tak posilují odolnost organismu vůči virům, bakteriím, prostředí, teplotním výkyvům a stresu. „Jsou to především éterické oleje z levandule, tea-tree, eukalyptu, máty, smrku, borovice, cypříše, citronu, pomeranče, grapefruitu, tymiánu, šalvěje, rozmarýnu a hřebíčku. Tyto oleje jsou velmi dobře snášeny, ale opět apeluji: musí být stoprocentně přírodní. Tento údaj musí být napsán na lahvičce, pokud tam není, nebo je tam uvedeno z devadesáti procent přírodní, nikdy nekupovat, obsahuje syntetické přísady, které zatěžují organismus a rozhodně nepůsobí léčivě.“


Prevence je nejlepší lék


Největšími středisky pro rozmnožování virů jsou veřejné prostranství – mateřské školy, školy, dopravní prostředky, kanceláře, obchody atd. Všem se opravdu není možné vyhnout, proto si můžeme pomoci zcela jednoduchým trikem – několikrát denně si potřeme místo kolem nosu jednou kapkou éterického oleje z levandule, eukalyptu či tea-tree. „Maximálního účinku dosáhneme, potřeme-li si to místo všemi třemi oleji naráz. Můžeme použít i u malých dětí, tam bych doporučila levanduli.“ Tyto éterické oleje se vyznačují vysokými antibakteriálními účinky a ochraňují před usazováním a rozmnožováním choroboplodných mikroorganismů, což je důležitou prevencí sekundárních infekcí.


Připravte si zimní aromakoupel


Pokud jste s prevencí začali pozdě a u vás či vašeho dítěte se již objevily první příznaky nachlazení, můžeme si velmi účinně pomoci aromaterapií. „Na prohřátí organismu se výborně hodí teplá koupel s přidáním éterických olejů s eukalyptu a tymiánu. Tuto koupel si připravíme velmi jednoduše: do dvou lžic panenského rostliného oleje (olivový, mandlový, sezamový, lněný), mléka, smetany, mořské soli či medu nakapeme tři kapky stoprocentně přírodního éterického oleje z eukalyptu a tři kapky stoprocentně přírodního oleje z tymiánu. Éterické oleje vždy musíme smíchat s některým z výše uvedených emulgátorů, protože se nerozpouští ve vodě, ale plavou na ní a mohly by se dostat do očí, úst či pohlavních orgánů a způsobit podráždění.

Pro děti od tří let do šesti let dáváme na koupel poloviční množství. Pro děti do tří let přidáme do koupele raději éterický olej z levandule. Aromatická koupel by měla trvat okolo patnácti až dvaceti minut,“ vysvětluje paní Jasmína. Dále je důležitý klid na lůžku a dostatečný pitný režim (nejlépe se hodí čaj z lipových květů a květů bezu v poměru jedna ku jedné, rakytníkový, šípkový čaj, ovocné šťávy, neperlivá voda). Organismus může posílit i silnější polévka z česneku, která je zdrojem vitaminů, fytoncidů a allicinu.


Aromaterapií na ucpaný nos


Při ztíženém dýchání se osvědčilo provonění pokoje aromalampou s olejíčky, nejvíce se hodí eukalyptus, máta, smrk, borovice či šalvěj. Aromalampu používáme následujícím způsobem – do misky na oleje dáme dvě lžíce vody a do ní kápneme tři lžíce éterického oleje, zapálíme čajovou svíčku a necháme provonět místnost. Tyto éterické oleje velmi důkladně dezinfikují vzduch, takže ochraňují blízké okolí nemocného od nákazy. Při suchém dráždivém kašli můžeme potírat hrudník olejem s přídavkem éterického oleje z fenyklu, anýzu.Tyto bylinky mají silné mukolytické (pomáhají vykašlávání) a antiseptické vlastnosti. Připravíme si jej velmi jednoduše – do dvou lžic pannenského rostlinného oleje kápneme dvě kapky éterického oleje, dobře promísíme a dvakrát denně potíráme hrudník nemocného.“


Dobré rady na hory


Mnoho rodin se snaží trávit velkou část zimy na horách. Tam je velmi důležité chránit pleť proti slunci. Zimní opalování je pro pleť obrovskou zátěží. Na horách nejsou sluneční paprsky filtrované vrstvou smogu jako v níže položených oblastech a jsou mnohonásobně zesílené odrazem od sněhu. V horských podmínkách je také důležitá ochrana očí a rtů. Na oči používáme kvalitní sluneční brýle s dostatečným UV-filtrem a na rty speciální balzám, který chrání před vysušením a popraskáním vlivem mrazu. „Již od prvních okamžiků pobytu na horách je nutno pokožku chránit kvalitními opalovacími prostředky, doporučila bych nejlépe organickou kosmetiku, na trhu je jich už celá škála. V případě drobných poranění, mezi něž patří například odřeniny, škrábnutí si vystačíte s levandulovým či tea-tree olejem. Stačí postižené místo potřít a nechat působit. Tyto oleje se mohou bez obav používat na pokožku v neředěném stavu. Tea-tree olej navíc přispívá i k zástavě krvácení,“ popisuje paní Míchová.

Dalším problémem, který se může v zimě na horách vyskytnout, jsou omrzliny. Je třeba dávat větší pozor pří nízkých teplotách, za větru a zvýšené vlhkosti vzduchu. Pokud máte podezření na omrzlinu, je nutné ihned svéknout studené a mokré oblečení, obuv i prádlo. Pak se ohřát ponořením celého těla do teplé vody (teplota okolo třicetisedmi stupňů Celsia) nebo zabalením do teplé deky. Postiženému dáváme teplé nápoje, ale ne alkoholické. Potom je nutné vyhledat lékaře, který zhodnotí stav a stupeň poškození kůže a naordinuje léčbu.


Vytvořte si vlastní aromalékárničku


Pokud pravidelně vyjíždíte na cesty, je dobré si zhotovit vlastní cestovní aromalékárničku. Rozhodně by v ní neměly chybět tyto éterické oleje:

Tea-tree – má obrovské antiseptické účinky. Můžeme použít neředěný na pokožku při různých štípnutích, ránách, odřeninách a kožních potížích. Výborně likviduje plísně. Při bolestech v krku jej můžeme kloktat – do sklenice vlažné vody kápneme čtyři kapky tohoto éterického oleje a opakovaně kloktáme. „Při respiračních problémech (kašel, nachlazení, zánět průdušek) nakapeme tři kapky oleje z tea-tree na vlhkou utěrku, přiložíme na prsa, přikryjeme nahřátým ručníkem a necháme působit přes noc.“ Výborným pomocníkem je i při bolestech uší, jednu kapku tea-tree kápneme na kousek vaty a ten vložíme do ucha a necháme dvě hodiny působit.

Levandule – je krásná vůně, která harmonizuje nervový systém. Tento olej můžeme použít na pokožku neředěný, a to na popáleniny, drobná poranění, plísně, rány, popáleniny, k ošetření štípnutí od hmyzu i klíštěte. „Výborně odstraňuje bolesti uší u malých dětí, jednu kapku levandulového éterického oleje kápneme na kousek vaty a vložíme do ucha, levandule dítě uvolní a velmi rychle odstraní bolestivost,“ radí paní Jasmína. Působí dobře jako repelent. Odstraňuje deprese, nervozitu a nespavost. Je vhodná již pro děti od narození.

Fenykl – je výborným prostředkem při problémech s trávením, protože zmírňuje křeče a nadýmání. „Jestliže rozpustíme tři kapky éterického oleje z fenyklu do dvou lžic mandlového oleje, získáme velmi jemný, ale účinný prostředek pro masáž břicha ve směru hodinových ručiček, který je možné použít i u novorozenců. Tento naředěný prostředek můžeme též použít k masáži hrudníku při dráždivém kašli či a kataru průdušek.“ Při nucení na zvracení nakapeme dvě kapky fenyklového éterického oleje na kapesník a vdechujeme jeho vůni. Fenykl má také povzbuzující a detoxikační účinky na játra, používá se též rozředěný v emulgátoru (viz. výše) do koupelí, které pomáhají vyplavovat toxické látky z organismu. „Fenyklový olej není vhodný pro epileptiky,“ upozorňuje paní Míchová.

Rozmarýn – je olej výborný k inhalaci pro řidiče, protože silně zvyšuje pozornost a soustředění. Působí proti únavě, tlumí svalové bolesti, zvyšuje krevní tlak a posiluje paměť. Ve stresových okamžicích pomáhá udržet klid a chladnou mysl. Při studených nohách pomáhá horká koupel ve vodě s přidáním emulgátoru s rozmarýnem. „Někteří lidé trpí velmi nízkým tlakem, který je spojen s pocity únavy, mdlobami, nechutí do života. Osvědčeným prostředkem proti tomuto neduhu je rozmarýnová sprcha. Vždy ráno, nikdy ne večer, to byste nezamhouřili celou noc oko, si dejte na žínku hrst jemně namočené mořské soli (nejlépe sůl z mrtvého moře) a do ní si kápněte tři kapky éterického oleje z rozmarýnu. Tímto připraveným prostředkem si masírujte celé tělo od spodu nahoru. Tutu masáž provádějte asi deset minut. Tělo se rychle vzpruží, únava ustoupí, tlak se normalizuje a vy budete plní energie. Tuto rozmarýnovou sprchu stačí dělat podle potřeby, ale obvykle jednou za tři dny.“

Máta peprná – je velmi účinný olej na nachlazení, zánět dutin a při rýmě. Pomáhá účinně snižovat i horečku. „Zábal na snížení horečky si připravíme takto – do jednoho litru studené vody přidáme osm kapek éterického oleje z máty a jednu lžíci octa, zamícháme a uděláme zábal na celé nohy, opakujeme až do odeznění horečky.“ Dále pomáhá při bolestech hlavy, křečích. Mátový olej zvyšuje koncentraci. „Nepoužíváme ho v těhotenství a u dětí do dvou let.“

Aromaterapií si můžeme pomoci ve všech ročních obdobích a situacích. Věřím, že jste se nechali inspirovat a přeji vám krásnou zimu,“ přeje Jasmína Míchová.

Titulní foto: www.dreamstime.com