Znáte svůj typ pleti?
11.6.2007, Zuzana Chromá, článek
Správná péče o pleť je nezbytná pro udržení mladistvého vzhledu. Abychom se dokázali dobře o naši pleť postarat, musíme vědět, jakým typem pleti jsme přírodou obdařeni. Existují hned čtyři základní typy pleti – suchá, mastná, normální a smíšená pleť. Dnes se seznámíme s tím, jak která pleť vypadá a jakými kosmetickými přípravky o ni pečovat.
Suchá pleť
V mládí je velmi krásná – broskvové tváře, jemné póry, čistota a svěžest, žádný mastný lesk, pupínky a nečistoty. Přibližně po dvacátém pátém roku života se však začíná projevovat nedostatek tuku a vlhkosti, pleť se začne napínat, tvoří se šupinkovitá a podrážděná místa, předčasné mimické vrásky kolem očí a úst signalizují nejvyšší čas pro zahájení kosmetické činnosti. Pleť velmi rychle reaguje nepříjemným pnutím na chlad, vítr a vlhko, často se objevují rozšířené žilky. Působí celkově tence a slabě.
Vina na postupujícím vysychání mají nedostatečně fungující mazové žlázy, které nestačí na vytvoření přirozeného ochranného pláště kůže. Do kůže snáze vnikají škodlivé látky, které ji dráždí, takže ze suché pleti se snadno stane pleť citlivá.
Základní péče o suchou pleť
Suchá pleť je jemná pleť. Potřebuje každodenní ochranu, ale nesmí být zatěžována přemírou kosmetických přípravků. Večer je nutno pleť umýt jemným čistícím mlékem a poté dočistit pleťovou vodou bez alkoholu. Nedoporučuje se omývat pleť příliš tvrdou vodou z vodovodu, protože její vysoký obsah vápníku kůži ještě více vysuší. Potom na pleť naneseme noční krém bohatý na tuk a hydratační látky.
Ráno stačí suchou pleť osvěžit pleťovou vodou a nanést lehký pleťový krém, opět s obsahem účinných olejů a látek dodávajících vlhkost. Denní krém by měl obsahovat UV filtr chránící kůži před účinky světla, které způsobuje stárnutí pleti.
Co suché pleti škodí
U suché pleti je nutné vyvarovat se všeho, co jí odebírá vlhkost, a to jak zvenčí, tak zevnitř. Nedoporučuje se příliš časté sanování, plavání v chlorované vodě a sportování, při němž se člověk příliš zpotí. Suchá pleť většinou nemá zapotřebí peeling – odstraňování uvolněných zrohovatělých šupinek. Masky, které pevně přischnou k obličeji, jsou zcela nevhodné, stejně jako pleťové vody s obsahem alkoholu. Alkohol patří mezi největší ničitele vlhkosti, a to užívaný zevně i vnitřně. Ústřední topení a klimatizace pleť vysušuje. Používejte proto zvlhčovače vzduchu a nezapomínejte na pokojové rostliny.
Test suché pleti
- Jsou póry takřka neviditelné?
- Působí pleť matně až unaveně?
- Má pleť narůžovělou až načervenalou barvu?
- Jsou vidět vrásky kolem očí?
- Reagovala někdy vaše pleť na slunce, chlad a vítr zarudnutím a podrážděním?
- Je pravda, že jste nikdy neměli problém s uhry?
Normální pleť
Pleť je přirozeně krásná, hladká, sametově jemná, s malými póry, s vyrovnaným obsahem tuku a vlhkosti. Na dotek působí elasticky. S přibývajícím věkem a vlivem životního prostředí ztrácí vlhkost. Péče o normální pleť je bezproblémová.
Základní péče o normální pleť
Cílem správné péče je uchování pěkného vzhledu co možná nejdéle a ochrana před nadměrnou zátěží, jako je slunce, vítr a chlad. Večer obličej umyjeme čistícím mlékem a opláchneme vlažnou vodou. Podle potřeby je možné pleť očistit pleťovou vodou s mírným obsahem alkoholu. Poté naneseme noční krém s vysokým obsahem hydratačních látek.
Ráno osvěžíme pleť velkým množstvím vlažné vody, případně očistíme pleťovou vodou. Poté naneseme vlhký, nepříliš mastný denní krém s vysokým obsahem zvlhčujících látek. Jsou-li nos, brada a čelo občas mastnější a lesklejší než obvykle, doporučujeme tyto partie při nanášení krému, obzvláště nočního, vynechat. Naopak postranní suché partie natřete i dvakrát.
Smíšená a mastná pleť
Nerovná, velmi pórovitá kůže s mastným leskem a množstvím nečistot a pupínků je záležitostí zejména mladých lidí a je výsledkem nadměrné produkce mazových žláz. Udržovat mastnou pleť tak, aby vypadala dobře, není sice jednoduché, přesto má tento typ pleti velké výhody. Je poměrně necitlivá, což vede k tomu, že si dlouho udrží svůj mladistvý vzhled bez vrásek. Tuk totiž představuje ochranný film, který zabraňuje odpařování vlhkosti. Po dvacítce dochází k regulaci zvýšené mastnoty a pleť se často mění ve smíšený typ.
Základní péče o smíšenou a mastnou pleť
Důkladné očištění večer i ráno je u mastné a smíšené pleti alfou i omegou kosmetické péče. Přebytečný tuk je totiž ideální prostředí pro bakterie, které jsou původci zánětů a pupínků. Večer očistíme pleť čistícím gelem, většinou rozpustným ve vodě, který vytvoří na obličeji bohatou čistící pěnu. Poté dočistíme pleťovou vodou s obsahem alkoholu. Noční krém s minimálním obsahem tuku naneseme pokud možno úsporně. V případě velmi mastné pleti použijeme jen trochu hydratačního krému na oční partie a krk.
Foto: Erik Reis
Ráno vyžaduje mastná pleť čištění stejně důkladné jako večer. Jednou až dvakrát týdně doporučujeme mírný ranní peeling. Nakonec naneseme lehký denní hydratační krém. Smíšenou pleť ošetřujeme stejnými preparáty, jako pleť mastnou, pouze na postranní partie můžeme použít přípravky určené pro pleť normální.
Pár rad k problematice uhrů
Hlavní příčinou uhrů je nadměrné rohovatění vnitřku pórů. Vzniká tak zátka, která brání odtékání mazu. Proti uhrům neexistuje bohužel jiná metoda, než pravidelné vymačkávání.
- Pleť důkladně vyčistíme a změkčíme napařením nebo teplým obkladem z heřmánku.
- Omotáme si kolem prstů kosmetické papírky, nehty musí být krátké.
- Odstraňujeme pouze uhry s viditelnou černou čepičkou. Ty, které vytvářejí pod kůží kopečky, svěříme raději do rukou kosmetičky.
- Uhry, které se po zmáčknutí neuvolní, necháme raději na pokoji, aby se nezanítily.
- Zarudlá místa otřeme pleťovou vodou s alkoholem.
Citlivá pleť
Kosmetologie v podstatě rozeznává tři základní typy pleti. Pleť jakéhokoliv typu se však může v průběhu života stát pletí citlivou. Děje se to vlivem různých okolností – nepříznivé životní prostředí, špatná péče, fyzická zátěž, psychický stres. Typickými symptomy citlivé pleti je podráždění, zrudnutí, pocit napjatosti kůže, tvoření šupinek a svědivost.
Základní péče o citlivou pleť
Citlivá pleť vyžaduje především šetrné zacházení. Nedělá jí dobře časté střídání kosmetických přípravků ani používání několika přípravků najednou. Místo denního krému a make-upu doporučujeme použít raději pouze denní tónovací krém.
Každodenní péči představuje očištění pleťovým mlékem a pleťovou vodou bez alkoholu a ošetření lehkým nočním krémem a denním krémem s UV-filtrem. Vyhýbejte se všemu, co by mohlo pleť zbytečně podráždit, ať už zvenku (slunce, chlad, špatný vzduch), nebo zevnitř (káva, černý čaj, kola, alkohol, ostrá koření).
Faktory ovlivňující stav kůže
- Zdravotní stav
- Látková výměna (výživa, stravovací zvyklosti a způsob života)
- Hormonální vlivy
- Psychická pohoda
- Životní prostředí, počasí
- Kosmetické a hygienické návyky
Titulní foto: Ekaterina Solovieva
Doporučujeme knihu: Krásná a zdravá pleť
Když někdo v 70 letech vypadá svěže a mladě, lidé blednou závistí. Jak je možné, že i ve vysokém věku někteří lidé působí tak vitálně a svěže? Existují snad nějaké tajné triky, jak být rok od roku atraktivnější? Na mnohé z vašich otázek spolehlivě odpoví kniha Iris Hammelmannové. Dobrý vzhled záleží na mnoha faktorech. Proto se tento knižní rádce zabývá nejen tipy pro lepší vzhled, ale také otázkou výživy a všestrannou péčí o pleť. Dozvíte se, proč jsou pro hezkou pleť nezbytné sport a relaxace, najdete spoustu návodů, jak o sebe pečovat.
Autor: Iris Hammelmann
ISBN: 80-247-1510-4
Počet stran: 98
Formát: A5
Vazba: V2
Prodejní cena včetně DPH: 129 Kč