Cestování po Indii a Nepálu
4.9.2014, Milan Šurkala, článek
Indie je zemí, která turisty hodně láká, ale také děsí. V našem seriálu přineseme povídání, jak tam lze vůbec fungovat a nebude chybět ani cestopis včetně fotografií. Co pro vás tedy máme o Indii a Nepálu pro následující týdny připraveno?
Do Indie by se chtěl podívat skoro každý, ale většina lidí se toho ještě více bojí, a tak raději zůstane jen u snění. To není můj případ a do Indie jsem se vypravil, i když strach jsem rozhodně měl. Navíc to bylo v době monzunových dešťů, což slibovalo všechno, jen ne normální počasí. Jak to ale všechno začalo? Jednoduše. Kamarád Adam je velký cestovatel a já se (skoro) vždycky mile rád připojím. Z návrhu jet do Indie jsem měl nejprve velký strach, přeci jen jsem cestoval vždy jen po Evropě a jednou jsem byl v USA. Ale Asie, taková exotika? Co očkování, nemoci, stravování, doprava, ubytování, Indové a Nepálci? Dá se to vůbec přežít?
Právě v tomto cyklu článků o Indii a Nepálu se budu snažit vám na tyto otázky odpovědět. V prvních článcích se podíváme na cestovatelské rady, tedy na problematiku léků, očkování a stravování. Budeme si povídat o tom, jak se dá v Indii cestovat, kde se ubytovat a jaká je zde úroveň služeb, co je zde zajímavé, pěkné a naopak, na co si dát pozor. V druhé části se můžete těšit na cestopisné povídání o místech, která jsme navštívili. Společně tak procestujeme Nové Dillí, Taj Mahal, Punjab (Pandžáb) i Himachal Pradesh, nezapomeneme se mrknout i do Nepálu a několika dalších destinací.
V našem případě jsme jeli tři kluci, já, Adam a Tomáš, ten první je spolužák ze střední školy, druhý pak z té vysoké. Sehnali jsme relativně levné letenky do Nového Dillí a pak ještě další do Káthmándú. Pokud šlo o ubytování, vsadili jsme kartu zejména na hostely, pokud jde o jídlo, chtěli jsme kombinovat jak euroamerickou, tak i indickou kuchyni. Přeci si něco takového nemůžeme nechat ujít, byť je to spojeno s jistými riziky. A právě o tom si v dalších dílech budeme povídat. Cestu jsme podnikli v červenci 2013 a už nyní mohu nastínit, stálo to za to. I když ne vše bylo vždy příjemné, je to zážitek, na který se nezapomíná.
V tomto úvodním článku postupně budou přibývat odkazy na jednotlivé kapitoly našeho putování. V příštím díle se jako první podíváme na problematiku léků a očkování. Tuto oblast není radno podceňovat, může totiž do značné míry ovlivnit jak samotný pobyt v Indii, tak i následující život zpátky "v civilizaci".
Doposud vyšlé díly:
- Očkování a léky
- Stravování a jídlo
- Doprava, smlouvání a placení
- Ubytování
- Nové Dillí, Agra a Taj Mahal
- Fatehpur Sikrí a Jaipur
- Amritsar, Zlatý chrám a indicko-pákistánská hranice Wagah-Attari
- Shimla, Hatu Peak a Opičí chrám (Jakhoo Temple)
- Lotosový chrám, Akšardham
- Káthmándú, Opičí chrám Swayambhunath
- Bhaktapur
- Boudha, Pashupatinath, Patán
- Výšlap na Champa Devi